Rajd Japonii 2023: Evans wygrywa na zakończenie sezonu i zostaje wicemistrzem świata [PODSUMOWANIE]

Rajd Japonii był ostatnią rundą tegorocznego sezonu WRC. Zwycięzcą tego rajdu został Elfyn Evans, dla którego jest to 8. triumf w tej serii. Zapraszamy do podsumowania weekendu w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Tegoroczny sezon rajdowych mistrzostw świata dobiegł końca. Czas na podsumowanie zamykającej go rundy w Japonii, o której wynikach w dużej mierze decydowała pogoda. Rywalizacja o najwyższe pozycje nie była zbyt zacięta. Już pierwszy dzień podzielił kierowców sporymi odstępami czasowymi. Co jeszcze wydarzyło się Rajdzie Japonii? O tym w naszym podsumowaniu.

Łatwe zwycięstwo

Załoga zespołu Toyota Gazoo Racing: Elfyn Evans/Scott Martin okazała się najlepsza w Rajdzie Japonii. To 8. zwycięstwo Brytyjczyka w karierze w WRC, z czego 7. pod wodzą obecnego pilota. Oprócz tego powiększył tegoroczny dorobek punktowy do 216 oczek, zdobywając trzeci już tytuł wicemistrza świata.

Fot. World Rally Championship (@OfficialWRC)/X

Brytyjczyk prowadził nieprzerwanie od OS2. W piątkowy poranek najlepiej poradził sobie w ekstremalnych warunkach, dzięki czemu jego przewaga nad rywalami z kategorii WRC wzrosła od kilkudziesięciu sekund do nawet 5 minut. Zawodnikom pokonywanie trasy utrudniał deszcz oraz ostra mgła. Jeszcze tego samego dnia stracił również jedynego rywala, który mógł mu zagrozić – Thierry’ego Neuville’a.

Od tego momentu już jechał do celu i nie podejmował zbędnego ryzyka. Oprócz 2. wygranych prób w piątkowy poranek, tylko w sobotę wygrał 2. odcinki specjalne. Metę osiągnął z przewagą 1 minuty, 17 sekund i 7 dziesiątych nad Sebastienem Ogierem. Trzecie miejsce zajął urzędujący mistrz świata – Kalle Rovanpera – dzięki czemu całe podium przypadło zespołowi gospodarzy.

Neuville niszczy szanse Neuvillowi

Mocne wejście w rajd zaliczył triumfator poprzedniej imprezy – Rajdu Europy Centralnej oraz ubiegłorocznego Rajdu Japonii, czyli Thierry Neuville.

Belg wygrał OS1, a następnie poza niestrudzonym Evansem, jako jedyny obok Brytyjczyka pozostał w walce o prowadzenie. Bardzo dobrym tempem popisał się na OS5, kiedy zniwelował 26. sekundową przewagę Evansa do 10,5 sekundy. Być może pojedynek kierowcy Hyundaia z kierowcą Toyoty dodałyby emocji rywalizacji.

Nie było nam dane się o tym przekonać. Na następnej próbie Neuville popełnił dosyć dziwny błąd, kiedy niedługo po starcie uderzył w drzewo. 5-krotny wicemistrz świata może tylko żałować zmarnowanej okazji. Z Japonii wywiózł jedynie 5 punktów za zwycięstwo na Power Stage. Przed rajdem liczył się w walce o tytuł wicemistrzowski.

Skuteczny Katsuta

Takamoto Katsuta nie powtórzył sukcesu sprzed roku, kiedy stał na podium. W swoim domowym rajdzie zajął 5. miejsce, ale mimo tego warto zwrócić uwagę na jazdę Japończyka.

W piątek był największą ofiarą jazdy w koszmarnych warunkach z pośród kierowców swojej kategorii, przez co wylądował w trzeciej dziesiątce. Sensacją była pozycja jego ojca – Norihiko. 55-latek pierwszego dnia rajdu był zdecydowanie górą w pojedynku rodzinnym, zajmując punktowaną pozycję.

Takamoto postanowił wziąć się za odrabianie pozycji, co ułatwiała mu przewaga mocy samochodu. Już na OS 5-7 okazywał się najszybszy, co dało mu awans pod koniec pierwszej dziesiątki, z której wypadł jego ojciec. Norihiko ostatecznie odpadł z rywalizacji, mogąc już tylko śledzić poczynania syna, któremu jazda szła już coraz lepiej.

W sobotę był najszybszy aż na 5. próbach, a w niedzielę jeszcze na dwóch. Łącznie wygrał 10 z 22 OS-ów. Najwięcej ze wszystkich zawodników. Tym samym ostatniego dnia odebrał 5. miejsce Ottowi Tanakowi. Kto wie jak wyglądałby jego rajd gdyby nie problemy pierwszego dnia. Przy takiej formie podium byłoby murowane.

WRC2

Skład stawki WRC 2 na rajd Japonii był zaopatrzony gwiazdami i zapowiadał ciekawą rywalizację.

Żadnych szans rywalom nie pozostawił jednak urzędujący mistrz świata – Andreas Mikkelsen – który w piątek zajmował nawet 4. miejsce w klasyfikacji rajdu, ale ostatecznie dotarł do mety na siódmej pozycji. Drugie miejsce w kategorii WRC2 z czasem o 1 minutę i 15 sekund gorszym zajął Nikolai Gryazin, a podium uzupełnił nie kto inny jak Kajetan Kajetanowicz, który zdobył tytuł mistrza świata w kategorii WRC2 Challenger.

Drugi z naszych reprezentantów, którym był Daniel Chwist, również może zaliczyć Rajd Japonii do bardzo udanych. Zajął 5. miejsce w swojej kategorii oraz 12. w całym rajdzie. W sobotę z rywalizacją z powodu usterki musiał pożegnać się znakomicie jadący Heikki Kovalainen. Były kierowca F1 do pewnego momentu miał spore szanse na podium oraz kolejne punkty do klasyfikacji MŚ.

WRC2 Challenger

Na zakończenie jeszcze parę słów objaśnienia na czym polega kategoria WRC2 Challenger, która została utworzona w tym roku.

Punkty do tej klasyfikacji mogą zdobywać jedynie zawodnicy tej kategorii, którzy nigdy dotychczas nie startowali samochodem fabrycznego zespołu WRC oraz nie posiadający na koncie tytułu mistrzowskiego w żadnej z kategorii rajdowych mistrzostw świata.

Wyniki rajdu i klasyfikacje MŚ

Szczegółowe wyniki oraz klasyfikacje wszystkich kategorii można zobaczyć TUTAJ.

Sezon 2023 można uznać za zakończony. Następne emocje rajdowych mistrzostw świata czekają na nas za nieco ponad 2 miesiące.

Sezon 2024 w dniach 25-28 stycznia tradycyjnie otworzy rajd Monte Carlo. W przyszłorocznym kalendarzu znalazł się również Rajd Polski który odbędzie się w ostatni weekend czerwca.

Fot. TOYOTA GAZOO Racing WRT (@TGR_WRC)/X

Podobne wpisy