Rajd Katalonii [ZAPOWIEDŹ]

Przedostatni rajd tego sezonu, gdzie walka nie będzie się już toczyć o mistrzostwo, ale emocji nie braknie. Czas na Rajd Katalonii!

Walka o mistrzostwo świata już została rozstrzygnięta, ale przed nami jeszcze 2 rajdy. Pierwszy z nich odbędzie się w weekend (21-23.10) w słonecznej Hiszpanii. Nosi on nazwę Rajd Katalonii ze względu na lokalizację. Rywalizacja zapowiada się bardzo ciekawie ze względu na brak presji walki o wygraną wśród liderów. Jest to szansa dla kierowców zaliczających pojedyncze starty, a tym razem są wśród nich faworyci hiszpańskich asfaltów. Więcej o tym w zapowiedzi, zapraszam do przeczytania.

Historia

Legenda Zaniniego

Pierwszy rajd odbył się w 1957 roku, wygrał go reprezentant gospodarzy – Sebasia Salvado za kierownicą Alfy Romeo 1900 S. Impreza miała przerwę w rozgrywaniu w latach 1965-1972. Kiedy po jej wznowieniu impreza była już rundą mistrzostw Europy doczekała się pierwszego zwycięzcy spoza kraju. W 1974 roku został nim Francuz, Marc Ethebers natomiast w następnych latach dominował w niej mistrz Europy z 1980 roku, Antonio Zanini. Hiszpan zwyciężył w swojej karierze również 2 razy w Polsce, natomiast w swoim kraju triumfował aż 4 razy. Co ciekawe w swoim mistrzowskim sezonie wygrał wszystkie rajdy w kalendarzu.

Photo: Rally Catalunya Històric/Twitter

Zmiany w organizacji i niesamowita seria Loeba

W 1988 roku rajd awansował do rangi mistrzostw świata, został wtedy połączony z rajdem Costa Brava. Słynny hiszpański region turystyczny dołączył tym samym do oficjalnej nazwy rajdu i był w niej aż do 2004 roku. Później zmieniono miejsce na Costa Daurada. Od 1991 roku rywalizacja jest rozgrywana głównie na asfalcie.

Carlos Sainz jest jedynym Hiszpanem, który wygrał ten rajd w WRC. Triumfował 2 razy w 1992 i 1995 roku. Prawdziwym królem rajdu Katalonii jest natomiast Sebastien Loeb, który słynął z tego, że lepiej radził sobie na asfalcie. Odniósł tam 9. zwycięstw, z czego 8 razy z rzędu. Jego seria została przerwana dopiero kiedy zakończył etatowe starty w WRC, czyli w 2013 roku. Właśnie podczas tamtej edycji swój tytuł mistrzowski w kategorii WRC 2 przypieczętował Robert Kubica.

Photo: Crash.Net

Tegoroczni faworyci

Wtedy zwyciężył następca Loeba czyli Sebastien Ogier, który wygrał jeszcze w 2014 i 2016 roku. Podczas tegorocznej edycji będziemy mogli śledzić poczynania 8- krotnego mistrza świata, który przypomnijmy po ubiegłym sezonie zakończył etatowe starty w WRC i uczestniczy tylko w pojedynczych rundach. Z obecnej stawki WRC zwycięstwa na koncie w rajdzie Katalonii mają: Ott Tanak (2019) i Thierry Neuville (2021) a także zmierzający po mistrzostwo WRC 2, Andreas Mikkelsen.

Na spore uznanie zasługuje również startujący już sporadycznie reprezentant gospodarzy, Dani Sordo. Hiszpan zawsze radził sobie niesamowicie i może mówić o pechu, bo wielokrotnie niewiele brakło mu do zwycięstwa. W swojej ojczyźnie aż 9 razy stanął na podium. Tym razem 39-latek zapewne będzie walczył o poprawienie tego wyniku.

Harmonogram rajdu

Harmonogram możecie zobaczyć TUTAJ.

Lista startowa

Gdzie oglądać?

Tradycyjnie w pakiecie na stronie wrc.com można zobaczyć: wszystkie odcinki rajdu, studia podsumowywujące z udziałem ekspertów i relacje ze strefy.

Photo: WRC - FIA World Rally Championship/Twitter

Podobne wpisy