Rajd Meksyku [ZAPOWIEDŹ]

Rajd Meksyku to trzecia runda tegorocznego sezonu najlepszej serii w kategorii rajdów samochodowych. Zapraszamy na zapowiedź tego wydarzenia!

Dwie rundy tegorocznego sezonu rajdowych mistrzostw świata za nami. Teraz zawodnicy najwyższej kategorii rajdowej na świecie wybierają się za ocean, aby na szutrach Meksyku pierwszy raz od 3 lat rywalizować w kolejnej odsłonie cyklu. Wśród nich jest nasz reprezentant – Kajetan Kajetanowicz, który rozpoczyna swój sezon w WRC 2.

Historia rajdu

Początki

Obecny rajd Meksyku odbywa się od 1993 roku. Wcześniej największa impreza rajdowa w tym kraju nosiła nazwę “Rally America” i była organizowana w latach 1979-1985 i 1991-1992.

Pierwsza edycja pod nazwą rajd Meksyku otrzymała nagrodę od narodowej komisji rajdowej. Wygrał ją Giuseppe Spattaro za kierownicą Mitsubishi Eclipse. Rok później triumfował Augustin Zamora również w tym modelu. Po dwóch latach przerwy, kolejną imprezę w 1997 roku pierwszy raz wygrał zawodnik spoza kraju, a był nim Amerykanin Roger Hull.

W 2000 roku impreza otrzymała patronat FIA. Przyczyniło się do wzrostu prestiżu, dzięki czemu zaczęli na nią przyjeżdżać również zawodnicy z Europy. Wśród nich byli nawet czynni kierowcy WRC. W 2002 roku zwycięstwo w niej odniósł Harri Rovanpera, ojciec Kalle, który rok wcześniej wygrał swój jedyny rajd w mistrzostwach świata.

Awans do WRC

W 2004 roku pierwszy raz rozegrano tutaj rundę WRC. Zwycięstwo w niej odniósł Markko Martin. Rok później triumfował Petter Solberg, a następne 3. edycje to dominacja Sebastiana Loeba. Podczas edycji w 2008 roku w rajdzie WRC zadebiutował Sebastien Ogier. Zwyciężył w kategorii WRC junior, a dzięki dyskwalifikacji startującego gościnnie reprezentanta gospodarzy – Ricardo Trivino, przesunął się na 8. miejsce w klasyfikacji ogólnej i zdobył swój pierwszy z 2660 punktów w karierze.

Fot. Flickr

W 2009 roku za sprawą wprowadzenia rotacji kalendarza WRC, Meksyk miał rok przerwy od goszczenia światowej czołówki, choć edycja nie obyła się bez udział gwiazd, bo wygrał ją Manfred Stohl, który również przez lata rywalizował w ścisłej czołówce WRC.

Lata 2010-2022

W 2010 roku rajd wrócił do rangi mistrzostw świata. Nadal dominował w nim Sebastien Loeb (2010-2012). W 2013 roku pałeczkę przejął jego rodak, Sebastien Ogier, wygrywając kolejne 3. edycje, a później jeszcze ponownie 3 z rzędu (2018-2020). Obaj Francuzi dzielą rekord wygranych, mając ich po 6. W ostatnich 2 latach z powodu ograniczeń pandemicznych, WRC nie przyznało Meksykowi prawa do organizacji rajdu MŚ. Imprezy jednak rozegrano. Najlepszy rok temu okazał się Norweg – Mads Ostberg.

Charakterystyka

Rajd Meksyku rozgrywany jest na terenie górskim położonym około 2000 m. n. p. m. Rywalizacja rozgrywa się na szutrze. Trasy z racji położenia potrafią być wyboiste, są również bardzo kręte co wymaga od kierowców maksymalnej koncentracji. Każdy drobny błąd kończy się wypadnięciem z trasy. Pobocza są bardzo strome więc wypadek może mieć spore konsekwencje, nie tylko dla samochodu.

Harmonogram rajdu

Lista startowa

Gdzie oglądać?

Od tego roku wszystkie odcinki specjalne rajdów WRC, a także podsumowania, magazyny i materiały o poprzednich edycjach można oglądać na kanale Motowizja. Listę, gdzie można oglądać ten kanał, można znaleźć TUTAJ.

Fot. WRC

Podobne wpisy