Rajd Nowej Zelandii [ZAPOWIEDŹ]
Już w ten weekend 20.09-02.10, najlepsi kierowcy rajdowi na świecie tym razem będą rywalizować za oceanem. Czas na rajd Nowej Zelandii!
Do końca sezonu rajdowych mistrzostw świata pozostały zaledwie 3 rundy. Już w najbliższy weekend: 29 września-2 października, najlepsi kierowcy rajdowi na świecie tym razem będą rywalizować za oceanem. Kalle Rovanpera ma 53 punkty przewagi nad Ottem Tanakiem. Młody Fin ma ogromną szansę zapewnić sobie już w ten weekend pierwszy tytuł mistrza świata w karierze. W sobotę lider klasyfikacji mistrzostw świata będzie obchodził swoje 22. urodziny.
Warto byłoby sobie sprawić prezent z tej okazji. Do szczęścia potrzebuje zdobyć 7 punktów więcej od Estończyka. Najłatwiejszym scenariuszem byłoby odnieść zwycięstwo i pokonać Tanaka na Power Stage, jeśli ten zająłby 2. miejsce w rajdzie. Jeśli Rovanpera dopnie swego to pobije rekord najmłodszego zdobywcy MŚ aż o 5 lat. Zapraszam do przeczytania zapowiedzi rajdu.
Historia rajdu
Początki rajdu i awans do WRC
Pierwszą edycję rozegrano w 1969 roku. Jej tytularnym sponsorem był wtedy Shell. Początkowo zwyciężali tam zawodnicy z Antypodów, ale w 1973 roku była niespodzianka w postaci zwycięstwa przyszłego mistrza świata, Hannu Mikkoli z Finlandii. W 1977 roku Nowa Zelandia zaliczyła debiut w WRC. Wygrał wtedy Włoch, Fulvio Bachelli za kierownicą Fiata Abarth 131. W 1979 ponownie zwyciężył Mikkola. Rok później triumfował jego rodak, Tmo Salonen, który powtórzył ten sukces w swoim mistrzowskim sezonie 1985.
W latach 1990-1992 aż 3 razy z rzędu wygrał tutaj Carlos Sainz. Hiszpan ma na koncie 4. zwycięstwa w tej imprezie, bo dorzucił jeszcze jedno w 1998. Zaraz po tej serii Sainza, taką samą zaliczył Colin McRea (1993-1995). Przypomnijmy, że nieodżałowany Szkot od 1995 roku posiada rekord, na który poluje Rovanpera, czyli najmłodszego mistrza świata. Rekord zwycięstw w Nowej Zelandii posiada Marcus Gronholm, wygrał aż 5 razy. W 2006 roku bazą rajdu wyjątkowo nie było Auckland tylko Mystery Creek.

Photo: Getty Images
Kolejna zmiana bazy i przerwy w organizacji
Zanim impreza powróciła do swojego stałego miasta to jeszcze w latach 2007-2008 baza znajdowała się w Hamilton. Bardzo ciekawy obrót spraw nastąpił w pierwszym roku po odejściu wielkiego Fina. Podczas edycji w 2008 roku, kiedy wydawało się, że Sebastien Loeb nie ma żadnych szans na zwycięstwo i skończy się dubletem Forda, błąd popełnił Jari-Matti Latvala. Niedługo później przygodę miał również Mikko Hirvonen, przez co stracił trochę czasu i ostatecznie to Francuz był górą.
Później nastąpiły przerwy w rozgrywaniu. Początkowo rajd odbywał się co 2 lata, ale po 2012 roku mieliśmy aż 5 lat przerwy. Kiedy impreza powróciła, była tylko rundą lokalną. W swojej ojczyźnie zwyciężył wtedy Hayden Paddon, znany ze startów w Hyundaiu WRC i zwycięstwa rajdu Argentyny 2016. W 2020 roku Nowa Zelandia miała wrócić do mistrzostw świata, ale przeszkodził w tym szalejący na całym świecie koronawirus. Rajd wróci do WRC pierwszy raz od 10 lat.
Harmonogram rajdu
Lista startowa
Gdzie oglądać?
Rajd będzie odbywał się w godzinach porannych naszego czasu, więc nie będzie żadnej kolizji związanej z oglądaniem weekendu F1 w Singapurze. Jak zawsze na oficjalnej stronie wrc.com w pakiecie można obejrzeć wszystkie odcinki specjalne. Transmisje można oglądać również z odtworzenia, więc nie trzeba poświęcać nocy, aby pasjonować się rywalizacją. Choć wstawanie na relację live, może być świetnym treningiem przed następnym weekendem F1, który zostanie rozegrane GP Japonii.
Photo: WRC - FIA World Rally Championship/Twitter