Rajd Safari 2023 [ZAPOWIEDŹ]

To już połowa sezonu rajdowych mistrzostw świata. Kolejnym przystankiem rywalizacji jest kenijski Rajd Safari, który odbędzie się już w najbliższy weekend 22-25 czerwca. Co czeka kierowców i czy warto śledzić te zmagania? O tym w naszej zapowiedzi.

Ubiegłoroczna impreza

Kolejne zwycięstwo Fina

Poprzednią edycję Rajdu Safari wygrał Kalle Rovanpera. Fin objął prowadzenie pod koniec piątkowego etapu i nie oddał już go do samej mety. Wcześniejszym liderem był Sebastien Ogier, który skończył rajd na 4. miejscu. Podium uzupełnili: Elfryn Evans oraz Takamoto Katsuta, który na Safari czuje się jak ryba w wodzie.

Spore punkty zdobył wtedy M-Sport, który okupił pozycje 6-8. Najwyżej sklasyfikowany z kierowców tego teamu został Craig Breen. Za nim uplasował się Jourdan Serderidis, który był przeszczęśliwy z osiągniętego rezultatu. Pechowo rajd ułożył się dla Sebastiena Loeba, który mógł walczyć nawet o zwycięstwo. Fakt, że udało mu się przebić aż do 8. miejsca na mecie, pokazuje tylko kunszt jego umiejętności.

Nasi górą

Impreza była sukcesem również polskiej załogi w składzie Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak, która zwyciężyła w kategorii WRC 2. W tym roku “Kajto” znowu wystartuje na Safari i będzie chciał walczyć o kolejny triumf. Tym razem będzie o wiele miał trudniejsze zadanie z racji dużo wyższego poziomu konkurencji.

Charakterystyka rajdu

Ciekawostka

Zmagania na Safari liczą już 70 lat. W tym roku odbyła się koronacja króla Wielkiej Brytanii – Karola IIII. Co ciekawe, pierwsza edycja tego rajdu zbiegła się z poprzednią koronacją na tronie brytyjskim, czyli jego mamy – Elżbiety II. Z tej okazji inauguracyjna edycja odbyła się pod nazwą: “East African Coronation Safari”.

Dystans

W tym roku na kierowców czeka 19. odcinków specjalnych o łącznej długości prawie 1200 kilometrów. Odcinki specjalne rajdu rozgrywane są oczywiście na szutrze, również te pokazowe. W czwartkowe południe kierowcy zmierzą się na odcinku pokazowym, a następne dni liczba OS-ów została podzielona równomiernie.

Fot. safarirally.co.ke

Harmonogram rajdu

Poniżej cały plan rywalizacji. Należy wziąć pod uwagę, że z racji strefy czasowej trzeba odjąć sobie 1 godzinę względem tego co mamy na planie.

Lista startowa

Na starcie zobaczymy 2 polskie załogi. Poza ubiegłorocznymi zwycięzcami WRC2, również Daniel Chwist z pilotem Kamilem Hellerem będą walczyć o jak najlepszy wynik.

Gdzie oglądać?

Tradycyjnie podajemy Wam informację, gdzie oglądać rajd. Pod tym względem nic się nie zmienia. Najlepszą opcją w Polsce jest kanał Motowizja. Listę jego nadawców znajdziecie TUTAJ.

Kenijskie legendy

Jodinger Singh
Gwiazda narodowa

Urodził się 9 lutego 1932 roku. Karierę rozpoczął w latach 50. XX wieku u siebie w kraju. Dekadę później brał udział w pojedynczych rundach mistrzostw Europy. Następnie jego kariera rozwinęła się na poziom światowy i tym samym został kierowcą cyklu Interkontynentalnego.

Przejście do historii

Kiedy utworzono kategorię WRC jego ojczysty rajd Safari został stałą rundą tego cyklu. Wygrał go 2 razy w 1974 i 1976 roku. Tym samym widnieje w historii jako zwycięzca rajdu mistrzostw świata. Był wtedy związany z Mitsubishi startując naprzemiennie modelami Colt i Lancer. W 1978R. przesiadł się na modele Mercedesa. Zakończył karierę ostatnim startem kraju w 1980 roku. Zmarł 24 października 2013 roku mając 81 lat.

Ian Duncan
Kenijski dominator

Duncan, który w piątek skończy 62 lata, podobnie jak jego poprzednik karierę rozpoczął od startów w mistrzostwach Kenii. Miał wtedy ponad 20 lat. W 1987 roku zaliczył niesamowitą passę – wygrał wszystkie rundy mistrzostw kraju w których wystartował, czyli łącznie 10. Sięgnął wtedy po pierwsze mistrzostwo, które obronił rok później z 8 zwycięstwami. Nie wygrał jedynie na Safari, które było rundą WRC, gdzie był drugi w klasyfikacji swojego kraju i szósty w całym rajdzie, co dało mu punkty w debiucie w MŚ. Łącznie 6 razy sięgał po tytuł mistrza kraju.

Starty w WRC

Od 1990 roku kariera Duncana zaczęła się coraz bardziej rozwijać. Poza liczonymi do WRC startami w Rajdzie Safari brał udział również w innych pojedynczych rundach tego cyklu. Rywalizował za kierownicą Toyoty Celicy. W 1993 zdobył pierwsze podium, a rok później wygrał całą imprezę u siebie w kraju, dzięki czemu został drugim kenijskim zwycięzcą rajdu WRC. W latach 1996-1997 również stawał na podium przed własną publicznością. Zdobył 80 punktów do cyklu MŚ i wygrał 4. odcinki specjalne.

Obecnie nadal startuje w rajdach. Głównie uczestnicy w rundach mistrzostw Kenii, a także w rajdach weteranów.

Fot. World Rally Championship/Twitter

Podobne wpisy