Renault Rafale

Renault Rafale – powiew świeżości w ekskluzywnej gamie Renault

Nowy luksusowy SUV od Renault? Tak, francuska firma ogłosiła nazwę swojego nowego modelu – Rafale.

Renault ogłasza kolejny nowy model w swojej rodzinie. Tym razem trafiło na luksusowego SUV-a. Jak będzie? To się okaże, ale mimo wielu aut, które zawładnęły obecnie nasz rynek ten wydaje się być ciekawą opcją. Postaram się Wam to wyjaśnić poniżej.

Skąd wzięła się nazwa Rafale?

Najpierw musimy dowiedzieć się, skąd w ogóle pomysł na taką nazwę. Skąd Renault zaczerpnęło ten pomysł? Słowo „Rafale” we Francji cieszy się ogromną renomą. Jest to związane z tym, iż w latach 30. XX wieku nazwę tą nosił słynny myśliwiec, który posiada pełno rekordów oraz osiągnięć kraju w lotnictwie. Samolot ten był nazwany tak przez założyciela francuskiej marki – Louis Renault, który wykupił markę samolotów Caudron i tak właśnie nazwał pierwszy samolot. Jeżeli ktoś chciałby zobaczyć jak ten samolot wyglądał to wstawiam jego zdjęcie jako ciekawostkę.

Samolot Renault Rafale
Pierwszym Rafale był Caudron Renault C460, wyścigowy samolot zaprojektowany do bicia rekordów
Fot. Renault Group

No dobrze, skoro wiemy już skąd wzięła się nazwa nowego modelu Renault teraz można przejść do pozostałych informacji.

Renault Rafale wywodzi się od modelu Austral

Renault Rafale ma być „flagowcem” w gamie marki, a więc musi być to samochód, który będzie mógł wyróżniać się pod każdym względem. Zaczynając od wyglądu, który ma być SUV-em Coupe, poprzez wyposażenie a kończąc na gamie silnikowej.

I teraz zadacie pytanie. Co Rafale ma niby związanego z Australem, o którym pisaliśmy tutaj. Już śpieszę z odpowiedzią. Młodszy brat od starszego ma dostać część detali i całe wnętrze – a to w Renault Austral było bardzo nowoczesne i przyjazne.

Oprócz tego, najnowszy dziecko francuzów ma dostać nowy silnik hybrydowy – mówi się, że ma osiągać 280KM. Patrząc na te liczby jest to bardzo imponujący wynik i można tylko żałować, że nie mogliśmy tego uświadczyć w Australu. Dodatkowo będzie on napędzany na wszystkie koła.

Renault Rafale – ciekawa opcja

Na rynku możemy oglądać już sporo tego typu samochodów, ale Rafale wydaje się być czymś ciekawszym. Mogą wejść na rynek o wiele efektywniej niż wspomniany wyżej Austral. Samochód ma być konkurencją dla takich marek jak Volkswagen, Toyota czy Ford. Jednak francuz wydaje się być już na starcie na pozycji wygranej przez swój wygląd i teoretycznie nieco wyższe pozycjonowanie auta.

Oczywiście, nie ma mowy o walce z markami premium takimi jak Mercedes GLC czy BMW X4. Jednak dla niektórych może to być bardzo ciekawa propozycja przez niższą cenę.

Rafale to nazwa odwołująca się do wiatru, która natychmiast przywołuje opływową sylwetkę i silny charakter samochodu. Kojarzy się z technologią, osiągami i odwagą – takimi słowami najnowszy model jest opisany przez Renault, więc tym bardziej możemy spodziewać się, że to będzie coś innego w gamie francuskiej marki. Nie pozostało nam nic innego jak tylko czekać na premierę Renault Rafale, które zaplanowane jest na 18 czerwca podczas 54 edycji paryskiego Air Show.

Fot. Renault Group

Podobne wpisy