|

ROLEX 24 AT DAYTONA 2022- pod koniec stycznia czekają nas emocje

Już pod koniec stycznia będziemy mieli okazję śledzić ważny wyścig dla motorsportu- ROLEX 24 AT DAYTONA. Jest to wydarzenie z bogatą historią i jest on świetną rozgrzewką przed sezonem endurance. Dlatego jest możliwość, że Kubica przyjedzie do Stanów Zjednoczonych, aby pojechać w wyścigu, czego nie udało mu się dokonać rok temu.

ROLEX 24 AT DAYTONA

Wyścig ten odbywa się corocznie na torze Daytona International Speedway. Po raz pierwszy odbył w 1962 roku i trwał 3 godziny. W 1966 roku zmieniono formułę na już bardziej nam znaną- wyścig trwał 24h. Pierwszymi zwycięzcami byli Kean Miles i Lloyd Ruby z załogi Shelby American. Mieli okazję prowadzić legendę motoryzacji- Forda GT40! Wydarzenie odbywało się corocznie, oprócz 1974 roku, kiedy wyścig został odwołany z powodu kryzysu paliwowego. Licząc więc od 1966- zawody 24h odbyły się 55 razy! Przez ten czas w maratonie brali udział różni kierowcy, a wygrali go między innymi: Martin Brundle (kierowca F1, zwycięzca Le Mans 1990, a obecnie komentator Sky), Christian Fittipaldi, Juan Pablo Montoya czy Fernando Alonso.

Fernando Alonso wins 2019 Rolex 24 at Daytona | Formula 1®
Getty Images

Daytona International Speedway

Obiekt leży w miejscowości Daytona Beach na Florydzie. Oprócz 24 godzinnego wyścigu Rolex Daytona odbywa się tu również Nascar czyli Daytona 500. Są to wyścigi po torze owalnym, które Amerykanie uwielbiają. Wersja toru dla Rolex 24 at Daytona, czyli wersja drogowa, ma 5.7 km długości. Obiekt może pomieścić aż 168 tysięcy widzów, co na wyścigu Nascar tworzy niesamowitą atmosferę.

Rolex 24 at Daytona 2022- kiedy się odbędzie?

W tegorocznej edycji wyścig kwalifikacyjny, który układa ustawienie startowe odbędzie się w niedzielę 23 stycznia. W następny weekend planowany jest start wyścigu. Ruszy w sobotę i będzie oczywiście trwał 24h. O szczegółowym planie jazdy będę informował tuż przed wydarzeniem.

Możliwy występ Roberta Kubicy?

W zeszłorocznej edycji Rolex 24 at Daytona wziął udział Robert Kubica w zespole High Class Racing. Niestety nie było mu dane wystąpienie w tym wyścigu, ponieważ szybko samochód uległ i Polak nie zdążył wyjechać na tor. Możliwe, że występ się powtórzy w tym roku jako dobra rozgrzewka przed sezonem WEC i być może ELMS. Rok temu Kubica poinformował o wzięciu udziału w Rolex 24 at Daytona 7 stycznia. Uważam, że jest duża szansa na występ, ale oczywiście nie jest pewny. Ja osobiście chciałbym zobaczyć Roberta w tym wyścigu, bo panuje przy nim jedyny w swoim rodzaju klimat jak przy Le Mans. Jeżeli Kubica miałby wystartować w tym wyścigu, to powinniśmy dostać informację do połowy stycznia.

Photo: Interia Motoryzacja

Podobne wpisy