Romain Grosjean kierowcą fabrycznym Lamborghini!

Fani motorsportu i wyścigów endurance dostali bardzo niespodziewany prezent od Lamborghini w ten mikołajkowy poranek. Były kierowca F1, zdobywca 10 podiów w tej serii, obecny kierowca Andretti Autosport w IndyCar Romain Grosjean został ogłoszony jako nowy kierowca fabryczny Lamborghini.

Zadebiutuje on w tej roli podczas styczniowego 24 Hours of Daytona razem z zespołem Iron Lynx w aucie #63 w klasie GTD Pro. Dołączy on do Andrei Caldarelliego, Mirko Bortolottiego i czwartego, jeszcze nieogłoszonego kierowcy.

Grosjean będzie brał też udział w innych wyścigach endurance dla aut GT3 na przestrzeni sezonu 2023. Pełen program startów zostanie ogłoszony w późniejszym czasie. Będzie on musiał korelować z rolą kierowcy wyścigowego zespołu Andretti Autosport w serii IndyCar.

Obok programu GT3 francusko-szwajcarski kierowca zaangażuje się, jako kierowca testowy, w rozwój auta LMDh włoskiej marki. Prototyp ma zadebiutować w WEC i IMSA w sezonie 2024. Dołączy on do już wcześniej wspominanych i ogłoszonych latem Caldarelliego i Bortolottiego. 

Wcześniejsza przygoda z autami sportowymi

Grosjean poza 9 sezonami w F1 i dwoma sezonami w IndyCar ma też doświadczenie w wyścigach aut sportowych. W sezonie 2010 brał on udział w mistrzostwach świata GT1 za kierownicą Forda GT1 zespołu Match Competition. Wygrywał tam w swoim debiucie podczas wyścigu w Abu Dhabi oraz podczas swojego trzeciego wyścigu w Brnie. W tym samym roku wystąpił także w 24 Hours of Spa i 24 Hours of Le Mans.

Grosjean o dołączeniu do Lamborghini

Na początku, chcę powiedzieć, że zaszczytem dla mnie jest możliwość dołączenia do składu Lamborghini, jest to ikoniczna marka dla każdego, kto kocha auta, w tym mnie i moich dzieci. Jestem podekscytowany dwoma rzeczami: pierwszą z nich będzie start w Daytonie autem GT3, które odnosiło tam sukcesy i razem z naprawdę dobrym zespołem, jakim jest Iron Lynx i moi nowi, zespołowi koledzy. Zapowiada się na to, że to będzie ciekawa przygoda dla mnie.

Drugą rzeczą, później, w głąb sezonu będzie rozwijanie nowego auta LMDh, które jest piękne – jestem szczęśliwy, bo mogłem je zobaczyć – i jest niesamowitym projektem w endurance. [Hypercar/GTP] staje się strasznie ekscytującą kategorią z tymi wszystkimi producentami, którzy dołączają. Z Lamborghini, które jest marką odnoszącą sukcesy, mam nadzieję, że będziemy odnosić je także w przyszłości.

Wypowiedzi oficjeli

Giorgio Sanna, szef działu motorsportu w Lamborghini

Jesteśmy bardzo dumni, że możemy przywitać Romaina Grosjeana w rodzinie Lamborghini, w tym nowym i ekscytującym okresie historii Squadra Corse. Jest kierowcą z ogromnym doświadczeniem w różnych kategoriach zbieranym przez lata i będzie on wspaniałą wartością dodaną zarówno do naszego programu GT3, ale co ważniejsze, do rozwoju auta LMDh. Czekam na debiut Romaina na torze Daytona, który, mam nadzieję, będzie początkiem bardzo udanej i obfitej w sukcesy współpracy.

Jak wiadomo, Grosjean stanie się także częścią zespołu Iron Lynx, który będzie wystawiał fabryczne LMDh włoskiej marki w WEC i IMSA od sezonu 2024. Tak przyjście nowego kierowcy skomentował szef tego zespołu, Andrea Piccini:

Romain jest świetnym wzmocnieniem zespołu. Od ostatniego razu, kiedy dzieliliśmy tor, a było to w 2010 roku, Romain osiągnął niesamowite rzeczy w F1 i IndyCar, pokazując, że jest kierowcą wielkiego kalibru, który zawsze staje na wysokości zadania. Jako urodzony wyścigowiec, jest bezkompromisowym kierowcą, który nie boi się wykonywać odważnych ruchów na torze, i jednym z największych talentów ostatniej dekady w F1.

Oczekujemy, że Romain będzie walczył ostro o każde miejsce i każdy punkt. Jestem bardzo zadowolony, że mamy szansę pracować razem w relacji szef zespołu-kierowca i wiem, że [Romain] wniesie bardzo dużo doświadczenia do zespołu, który otwiera swój nowy rozdział historii razem z Lamborghini.

Source: Lamborghini Media Centre

Podobne wpisy