Silly season w Indy, czyli co wiemy o składach na 2024

Do rozpoczęcia sezonu 2024 IndyCar pozostało jeszcze 5 miesięcy, ale drużyny powoli odkrywają karty z kierowcami na nowy rok. Nie obeszło się bez kontrowersji, nowych twarzy czy niespodziewanych ruchów transferowych.

Już blisko dwa miesiące minęły od finałowego Firestone Grand Prix of Monterey na Laguna Seca. Do nowego sezonu jeszcze dużo czasu, ale pierwsze wieści na temat przyszłorocznej rywalizacji przedstawimy Wam właśnie w tym artykule. Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi informacjami dotyczącymi sezonu 2024 IndyCar.

Co wiemy z poprzedniego sezonu? 

Po dwóch sezonach, Andretti Global pożegnało się z Romain Grosjean oraz Devlinem DeFrancesco. Wiadomo, że Chip Ganassi Racing opuści Marcus Ericsson i dołączy do drużyny Andretti, jednak dalej nie jest wiadome, kto pojedzie w bolidzie numer 29. Michael Andretti nie wyklucza opcji startu tylko trzema autami. Po bardzo dobrych startach w 2023 roku, Linus Lundqvist zastąpi Ericssona i zadebiutuje w IndyCar. 

https://www.indycar.com/photos/gallery?g=3866

Także po dwóch latach, David Malukas opuszcza Dale Coyne Racing i będzie w 2024 roku reprezentować barwy Arrow McLaren zastępując Felixa Rosenqvista. Szwed zmieni barwy papaya na Meyer Shank Racing. Duet będzie tworzyć z Tomem Blomqvistem. Tym samym, Helio Castroneves oraz Simon Pagenaud pożegnali się z drużyną.

Nowe twarze w IndyCar

Poza Lundqvistem oraz Blomqvistem, w nowym sezonie zobaczymy trzech innych debiutantów. Mistrz Indy NXT, Christian Rasmussen znalazł miejsce w Ed Carpenter Racing. Będzie występować tylko na road/street courses, a na owale, jego miejsce będzie zajmować Ed Carpenter. Wyjątkiem jest Indy 500, ponieważ Rasmussen wystąpi w tym wyścigu i drużyna wystawi trzy bolidy.

https://www.indycar.com/indynxt/photos/gallery?g=4092

Kolejnym kierowcą jest Kyffin Simpson. Przez ostatnie dwa lata jeździł w Indy NXT, a na nowy sezon otrzymał angaż w Chip Ganassi Racing. Tym samym, drużyna będzie wystawiać pięć bolidów. Sporym zaskoczeniem jest nowy kierowca Rahal Letterman Lanigan. Wszyscy myśleli, że zobaczymy Jüriego Vipsa w tej drużynie po dobrych dwóch wyścigach w poprzednim sezonie. Jednak to Pietro Fittipaldi będzie częścią RLL. Jeśli znajdą się sponsorzy, zespół nie wyklucza wystawienia czterech bolidów. 

Niespodziewana decyzja Juncos

Juncos Hollinger Racing po dwóch latach pożegnał się z Callumem Ilottem. Nie obyło się bez kontrowersji w tym temacie wynikających z negatywnego nastawienia argentyńskich kibiców, jak i samego Ricardo Juncosa wobec Brytyjczyka. Mimo wszystko, nikomu nie przeszło przez myśl, że mogą z niego zrezygnować, szczególnie, że najlepsze wyniki zawdzięczają właśnie jemu. Miejsce Ilotta zajmie Romain Grosjean. Jednak nie jest wiadome, gdzie trafi Callum i czy w ogóle znajdzie miejsce w IndyCar w nowym sezonie. 

Kierowcy w NXT

Andretti Global ogłosił cały skład na sezon 2024. W drużynie ponownie zobaczymy Jamesa Roe, Louisa Fostera oraz Jamie Chadwick. Po dwóch latach, Hunter McElrea pożegnał się z drużyną. Jego miejsce zajmie debiutujący Bryan Aron. HMD Motorsports potwierdził, że w 2024 znów zobaczymy Christiana Bogle, Reece Golda, Nolan Siegela oraz Josha Piersona. W HMD Motorsports with Force Indy zadebiutuje Myles Rowe, a w Abel Motorsports Yuven Sundaramoorthy. 

Składy na 2024

Nie wszystkie karty są odkryte, ale powoli poznajemy składy na rok 2024. Oto co wiadomo na ten moment:

*[R] – rookie*

IndyCar

A.J. Foyt: 

Andretti Global: Colton Herta. Kyle Kirkwood, Marcus Ericcson

Arrow McLaren: Pato O’Ward, David Malukas, Alexander Rossi, Kyle Larson (tylko Indy 500)

Chip Ganassi Racing: Scott Dixon, Alex Palou, Marcus Armstrong, [R] Linus Lundqvist, [R] Kyffin Simpson

Dale Coyne Racing: Ed Carpenter Racing: Rinus VeeKay, [R] Christian Rasmussen (road/street courses + Indy 500), Ed Carpenter (owale)

Juncos Hollinger Racing: Agustin Canapino, Romain Grosjean

Meyer Shank Racing: Felix Rosenqvist, [R] Tom Blomqvist, Helio Castroneves (Indy 500)

Rahal Letterman Lanigan: Christian Lundgaard, [R] Pietro Fittipaldi

Team Penske: Josef Newgarden, Scott McLaughlin, Will Power

Indy NXT

Abel Motorsports: [R] Yuven Sundaramoorthy

Andretti Global: Louis Foster, James Roe, Jamie Chadwick, [R] Bryan Aron

HMD Motorsports: Christian Bogle, Reece Gold, Nolan Siegel, Josh Pierson

HMD Motorsports with Force Indy: [R] Myles Rowe

Fot. IndyCar

Podobne wpisy