Sponsorzy zespołów- Williams i Sofina

Jednym z partnerów Williamsa jest firma Sofina, której właścicielem jest ojciec Nicholasa Latifiego- Michael Latifi. To właśnie za sprawą taty i jego ogromnego sponsoringu Williamsa za pośrednictwem firmy Sofina i również LavAzza, Nicholas miał jako jedyny szansę, żeby zastąpić po sezonie 2019 Roberta Kubicę w Williamsie.

Michael Latifi- jest Kanadyjczykiem, ale wyemigrował z Iranu, gdzie urodził się w 1962 roku. Wraz z żoną Marileną Latifi ma syna Nicholasa Latifiego. Jest właścicielem firmy Sofina Foods. Ma również udziały w grupie McLaren, gdzie dał 200 milinów dolarów. Sofina Foods- mówiąc w skrócie zajmuje się produkcją produktów przetworzonych. Jest jednym z wiodących kanadyjskich producentów dla klientów detalicznych, gastronomicznych oraz rynku międzynarodowego. Na rynku kanadyjskim jest trzecią co do wielkości firmą spożywczą. Jak piszą na stronie zajmują się produkcją mięsa: wołowego, wieprzowego, indyczego, drobiowego, rybnego. Firma ma 16 zakładów i 3 wylęgarnie w całej Kanadzie. Marki Sofiny to: Cuddy, Janes, Mastro, San Daniele, Lilydale, Fletcher’s, Vienna, Riserva, Zamzam. Sofina jest również wyłącznym dystrybutorem takich firm jak: LavAzza, Rio Mare i San Benedetto.

W Formule 1 Sofinę możemy zobaczyć na bolidzie Williamsa. Marka ta była już widoczna od 2019 roku, kiedy jeszcze w barwach legendarnej ekipy występował Robert Kubica. Logo firmy Latifiego widniało wtedy na przednim skrzydle. Sezon później jak wiemy Kubicę zastąpił Latifi. Wtedy Sofinna po odejściu Orlenu miała dużo miejsca na ekspozycję. Jako, że do Williamsa dużo sponsorów nie kwapiło się przyjść, to Sofina wraz z LavAzzą zajęło prawie cały bolid: przednie skrzydło (tam były jeszcze inne firmy jak Acronis), bok bolidu, tylne skrzydło. Praktycznie, gdzie się nie popatrzyło było widać firmę Latifiego. Sofiny najmniej było widać tylko na kombinezonach, bo tam najbardziej widniała LavAzza.Za sezon dla Nicholasa Latifiego mówiło się wówczas, że Michael dał 40 milionów dolarów, co jest jak najbardziej możliwe.

W tym sezonie sponsorów Williamsa na bolidzie jest podobnie jak w 2020. W sezonie, w którym Williams zaliczył ogromny postęp, na bolidzie możemy zobaczyć: Sofina, LavAzza, honibe, Dorilton Ventures. Skład kierowców nadal jest ten sam: Russell i Latifi. W tym sezonie Williams dużo już osiągnął, bo zdobyli punkty dopiero od 2019 roku. Jak wrócili do punktów, to trzeba przyznać, że jak na nich to wrócili z przytupem. W tym sezonie uzbierali 23 punkty i byli przed Alfą i Haasem w klasyfikacji. Na te 23 punkty złożył się Russel- 16 punktów i Latifi- 7 punkt. Russell zdobył również podium na Spa. Wiemy w jakich to było okolicznościach i że punkty nie powinny zostać przyznane. Nie można mimo to zapomnieć, że w Russell w kwalifikacjach był 2 i to przed Hamiltonem! Tym samym wymieniając punkty zdobyte w tym sezonie i podium zdobyte przez Russella w sobotę można uznać, że to wszystkie sukcesy pod sponsoringiem Sofiny, a zarazem LavAzzy na bolidzie Williamsa. Na przyszły sezon można się spodziewać, że dalej będziemy widzieć firmę Michaela Latifiego na bolidzie. Jego syn Nicholas przedłużył kontrakt z ekipą z Wielkiej Brytanii i za rok będzie współpracował razem z wracającym z DTM-u Alexem Albonem. Jak wiemy Russell pójdzie do Mercedesa.

Photo: Getty Images