Sprinty kwalifikacyjne F1 w 2022 roku

Już na Imoli pierwszy raz w tym sezonie odbędzie się pierwszy. Warto więc przedstawić zmiany w sprintach na ten sezon.

Komisja F1 przed startem tego sezonu zatwierdziła 3 sprinty kwalifikacyjne na sezon 2022, które odbędą się podczas GP Emilii-Romanii, GP Austrii i GP Brazylii. W sezonie 2021 sprinty odbyły się podczas GP Wielkiej Brytanii, GP Włoch i GP Brazylii, więc weszły w tym roku 2 nowe tory.

Sprinty finansowo i medialnie dla Liberty Media i całej F1 okazały się strzałem w dziesiątkę. Przyciągnęły one wiele kibiców z racji większej ilości ścigania i w związku z tym sprinty pozostaną z nami przynajmniej na ten sezon. W planach było nawet 6 sprintów, co nie doszło ostatecznie do skutku. Ten pomysł otóż nie zdobył poparcia 8 zespołów, który jest potrzebny do przeprowadzenia zmian w regulaminie.

Zmienione zasady w sprintach na sezon 2022

Zmiana systemu punktacji

Najważniejszą ze zmian, jest system punktacji. Rok temu punkty zdobywało tylko 3 najszybszych kierowców w prostym systemie punktacji: 3-2-1. W tym sezonie punkty będzie dostawać pierwsza ósemka w systemie: 8-7-6-5-4-3-2-1. W tej sytuacji weekendy ze sprintami będą miały kolosalny wpływ na mistrzostwa, co oznacza jedno: weekendy ze sprintami będą arcyważne dla zespołów i kierowców.

Sergio Perez pole position Red Bull 2022 f1 gp arabii saudyjskiej
Photo: Red Bull Content Pool

Dlaczego więc pierwszy sprint odbędzie się na Imoli? Jest to mocno niezrozumiała decyzja, bo na tym legendarnym torze jest tylko jedna strefa DRS na prostej startowej. Tor jest techniczny i nie ma po prostu za dużo miejsc do wyprzedzania. Dlaczego nie można było tego rozegrać choćby w Australii, gdzie tor po zmianach stał się jeszcze szybszy?

Pole Position dla zwycięzcy PIĄTKOWYCH kwalifikacji

Kolejna kontrowersja związana ze sprintami – w 2021 roku zwycięzca sobotniego wyścigu zdobywał Pole Position. Kibice nie zgadzali się z tym, bo przecież od zawsze w motorsporcie Pole Position zdobywał najszybszy kierowca w kwalifikacjach. W tym roku się to zmieni i kierowca, który wygra piątkowe “kwale”, będzie mógł zapisać sobie do pamiętnika, że zdobył Pole Position.

Natomiast zwycięzca sprintu, będzie po prostu zwycięzcą sprintu. Oznacza to również, że jeżeli coś się stanie i kierowca, który zdobył PP w piątek, nie dojedzie na pierwszym miejscu w sobotę, to kierowca startujący z pierwszego miejsca w niedzielę, nie będzie miał w statystykach Pole Position.

Ufff… Trochę skomplikowane? Wiem 🙂

Oczywiście sprinty standardowo będą odbywały się na dystansie 100 km i będą trwały ok 25-30 min. Kierowcy nie muszą wykonywać pit stopu.

SesjaDataGodzina
FP122.0413:30
Kwalifikacje22.0417:00
FP223.0412:30
Sprint23.0416:30
Wyścig24.0415:00

Photo: Red Bull/Twitter

Podobne wpisy