Szefowie zespołów F1 wybrali najlepszego kierowcę tego sezonu

Sezon F1 już dawno za nami, a więc mamy okres podsumowań. Jak co roku, szefowie zespołów F1 wybrali najlepszego kierowcę obecnego sezonu.

Bez większych zaskoczeń szefowie zespołów F1 uznali Maxa Verstappena za najlepszego kierowcę sezonu 2022. Uplasował się on przed Charlesem Leclerciem i Georgem Russellem, nad którymi ma dużą przewagę punktową.

Ranking ten jak co rok podsumowuje sezon okiem szefów zespołów. Rok temu ranking również wygrał Max Verstappen, który uzbierał 213 punktów. Za nim znalazł się Lewis Hamilton z zaliczką 192 oczek, a trzecie miejsce dopełnił Lando Norris, który zdobył 110 punktów.

W rankingu znaleźli się również tacy kierowcy jak: Gasly (P7), Russell (P8) czy Ocon, który zajął 10 miejsce. Co zaskakujące, zabrakło w rankingu Sergio Pereza, który miał duży wpływ na wywalczenie mistrzostwa świata przez Maxa Verstappena.

Photo: F1

Jak wygląda głosowanie?

Zanim przejdziemy dalej warto wiedzieć jak przyznaje się punkty. Każdy szef zespołu wybiera 10 najlepszych jego zdaniem kierowców. Jeżeli któryś uznał, że najlepszy w tym sezonie był George Russell, to do konta Brytyjczyka przypisano 25 punktów. Drugi najlepszy kierowca otrzymuje 18 punktów, czyli zgodnie z aktualnym systemem punktowym.

Ranking

 1. Max Verstappen – 207 pkt
 2. Charles Leclerc – 144 pkt
 3. George Russell – 127 pkt
 4. Lewis Hamilton – 100 pkt
 5. Sergio Perez – 91 pkt
 6. Lando Norris – 81 pkt
 7. Carlos Sainz – 68 pkt
 8. Fernando Alonso – 67 pkt
 9. Valtteri Bottas – 29 pkt
 10. Sebastian Vettel – 24 pkt

Zaskoczenia

Jednym z większych zaskoczeń może być Sergio Perez, który zajął 5 miejsce. Wygrał w tym roku 2 wyścigi w tym Monako, wicemistrzostwo przegrał o zaledwie 3 punkty. W porównaniu do zeszłorocznego rankingu, to według szefów zespołów, ten sezon był o wiele lepszy niż w zeszłym roku w jego wykonaniu.

Photo: Marca

Niespodzianką również jest brak Estebana Ocona, zajął 8 miejsce w klasyfikacji generalnej i wygrał rywalizację z Fernando Alonso. Hiszpan w głosowaniu zajął 8 miejsce niewiele przegrywając z Carlosem Sainzem. Rok temu zajmował w rankingu 10 miejsce.

Myślę, że lekkim zaskoczeniem jest 9 miejsce Valtteriego Bottasa, co prawda zajął 10 miejsce w klasyfikacji generalnej i miał kapitalną pierwszą część sezonu. Jednak od wyścigu w Kanadzie tylko 2 razy zapunktował, co nie jest dobrym wynikiem. W sezonie 2021 szefowie zespołów punktami uplasowali go również na 9 miejscu.

Spoglądając jeszcze na zeszłoroczny ranking i porównując go z tegorocznym, to możemy zauważyć że:

 • pierwsze miejsce nie zmieniło się – Max Verstappen;
 • Charles Leclerc awansował o trzy miejsca;
 • Hamilton spadł z 2 miejsca na 4;
 • Russell po pierwszym sezonie w Mercedesie według oceniających był lepszy Hamilton;
 • Lando Norris spadł o trzy miejsca;
 • Carlos Sainz również awansował o 3 miejsca;
 • Sergio Perez i Sebastian Vettel w odróżnieniu od zeszłego roku znaleźli się w rankingu;
 • Alonso spadł o dwa miejsca;
 • Bottas utrzymał 9 lokatę;
 • Z rankingu wypadli: Gasly i Ocon.

Photo: The Race

Podobne wpisy