To już w ten weekend! Kacper Sztuka przed życiową szansą!

Kacper Sztuka stoi przed szansą na zdobycie mistrzostwa włoskiej Formuły 4, co może dokonać już w najbliższy weekend. Wtedy będzie miała miejsce ostatnia runda tegorocznego sezonu.

Można powiedzieć, że na starcie tego sezonu mało kto się spodziewał, że Kacper Sztuka będzie w stanie włączyć się w walkę o mistrzostwo. Ciężko było wyobrazić sobie w ogóle kogoś innego w tej walce od Arvida Lindblada, który świetnie wszedł w nowy sezon. Wszystko zmieniło się od weekendu na Paul Ricard, kiedy Kacper Sztuka wygrał wszystkie 3. wyścigi.

Kacper Sztuka w tym sezonie

Kacper Sztuka ma za sobą świetną passę 6. zwycięstw z rzędu. W lipcu trzykrotnie triumfował na torze Paul Ricard, powtarzając ten wyczyn z początkiem października na Mugello. Jego świetne występy zapewniły mu pozycję lidera klasyfikacji generalnej kierowców, i to przed ostatnią rundą tego sezonu. Dlatego też najbliższy weekend zapowiada się obiecująco dla polskiego motorsportu, bo nasz kierowca powalczy o mistrzostwo jednej z najlepszych serii na świecie w kategorii Formuły 4.

Poza ostatnimi 6. zwycięstwami, Sztuka wygrał jeszcze na otwarcie tego sezonu w pierwszym wyścigu na Imoli, co miało miejsce w przedostatnią niedzielę kwietnia. Oczywiście trudno byłoby nie wspomnieć o liczbie zdobytych podiów w tym, sezonie włoskiej Formuły 4, bo Kacper Sztuka ma ich na swoim koncie aż 13.

Kiedy Kacper Sztuka zaczął wygrywać wszystko jak leci, Arvid Lindblad po wygraniu wszystkich wyścigów na Monzie złapał zadyszkę. Na Paul Ricard zdobył 24. punkty, a ostatnio z Mugello wyjechał tylko z 11. oczkami. Dla porównania, przez te dwie rundy Sztuka zdobył 150 punktów, a Lindblad tylko 35. Dzięki temu przed ostatnią rundą nastąpiła między nimi mijanka i Kacper Sztuka wyprzedził Szweda o 1.5 punktu.

Fot. Kacper Sztuka Racing (@Kacper_Sztuka)/Twitter

Duża szansa przed Sztuką

Sztuka stoi przed dużą szansą, której wykorzystanie może mu bardzo pomóc w poszukiwaniu miejsca na przyszłoroczne sezony w wyższych seriach juniorskich. Taka sytuacja wiążę się też z dużą presją, jaka spoczywa na barkach młodego kierowcy. Podzielił się o tym Kacper w ostatniej rozmowie z RMF FM.

Wiadomo – jest trochę presji związanej z tym, że jestem liderem klasyfikacji. Cała reszta stawki goni mnie, a nie na odwrót. Ale jest to też dla mnie motywacja. Wiadomo, gdy na koniec sezonu walczy się o mistrzostwo, to musi być presja, ale tym cechują się zwycięzcy, że potrafią opanować emocje, skupić się na robocie, trzymać nerwy na wodzy – mówił Kacper Sztuka.

To jest element, który trzeba wyćwiczyć w seriach juniorskich. Jest to takie przygotowanie do F1, gdzie ta presja jest o wiele większa. Wiąże się to też z ogromnymi pieniędzmi, tak jak w F4, ale tam jest to w większej skali. Jest to etap, który trzeba przejść i wyłonić tych, którzy potrafią opanować nerwy.

Finałowa rywalizacja na torze Vallelunga, który jest bardzo dobrze znany kierowcom F4. Kacper Sztuka również zna ten obiekt, który znajduje się niedaleko Rzymu.

Byłem na tym torze w 2021 i 2022 roku. To jest ciekawy tor, trochę starszy, mniejszy, mniej popularny. Ma bardzo szybką długą prostą, później serię szybkich zakrętów, ale też najwolniejszą sekcję w całym kalendarzu. Z powodu tych skrajności jest ciekawy. W poprzednim roku byliśmy tam blisko pole position. W kwalifikacjach zostałem tam zablokowany i gdyby nie to, zapewne mielibyśmy najszybszy samochód. Później w wyścigach tempo też było bardzo dobre.

W tym sezonie byliśmy tam na dwudniowych testach i również wyglądało to pomyślnie. W czwartek czeka nas jeszcze jeden dzień testów na ewentualne poprawki, ale myślę, że możemy tam jechać z pozytywnym nastawieniem – dodał kierowca.

Sztuka walczy o mistrzostwo z dwoma kierowcami, których wspierają największe akademie

Polak robi furorę w tym sezonie, bo walczy o mistrzostwo z kierowcami wspieranymi przez akademie dużych młodych talentów. Kierowca, którego Sztuka wyprzedził w klasyfikacji po weekendzie na torze Mugello, czyli Arvid Lindblad z Premy, jest wspierany przed Red Bulla. Trzeci natomiast kierowca stawki, czyli Amerykanin Ugo Ugochukwu, który również reprezentuje zespół Prema, jest od lat wspierany przez McLarena.

O tym warto wspominać, bo to pokazuje, jak ważne byłoby dla Polaka wygranie mistrzostw włoskiej F4 w sezonie 2023. Bo za chwilę trzeba będzie zacząć układanie programu na sezon 2024.

Prowadzimy rozmowy z zespołami F3, które wyraziły chęć podpisania z nami umowy, co jest też nie dla wszystkich, bo zespoły nie są zainteresowane słabymi kierowcami. Mamy od nich zielone światło i jedynym problemem na ten moment jest budżet, bo do startu w F3 potrzeba bardzo dużych pieniędzy. Jesteśmy na razie w fazie składania budżetu, ale tak jak mówiłem, na ten moment skupiam się na obecnym sezonie i żeby jak najlepiej go zakończyć.

O tym jak pomocne byłoby dobre zakończenie sezonu F4 w poszukiwaniu miejsca na przyszłoroczną kampanię:

Miejmy nadzieję, że tak będzie. Zespoły na pewno na to patrzą, dochodzi też do nas informacja o tym, że po raz pierwszy po Paul Ricard, po trzech wygranych na Mugello, że rozmawiają o mnie zespoły, także jest tam gdzieś to zainteresowanie dzięki wynikom i zobaczymy na co to się przełoży.

Fot. Kacper Sztuka Racing (@Kacper_Sztuka)/Twitter

Plan jazdy na ostatni weekend włoskiej F4 w sezonie 2023

Przed kierowcami ostatnie 3 wyścigi tegorocznych zmagań w jednej z najlepszych serii F4 na świecie. Zapraszamy wszystkich do kibicowania Kacprowi Sztuce w walce o mistrzostwo tejże serii, bo szansa jest obiecująca. Niech Kacper poczuje nasze wsparcie w ten ciężki weekend, który odbędzie się na torze, na którym często wygrywa Prema, czyli zespół drugiego i trzeciego kierowcy klasyfikacji.

Klasyfikację generalną kierowców sprawdzicie TUTAJ.

Piątek

  • FP1 – 08:30
  • FP2 – 12:20
  • Kwalifikacje 1 – 16:10
  • Kwalifikacje 2 – 16:35

Sobota

  • Wyścig 1 – 11:00
  • Wyścig 2 – 16:55

Niedziela

  • Wyścig 3 – 11:00

Transmisja z polskim komentarze dostępna będzie na Viaplay. Dla osób, które szukają darmowej transmisji, pozostawiam link do kanału YouTube serii, gdzie zobaczycie wszystkie 3 wyścigi na żywo.

Kanał YouTube serii TUTAJ.

Więcej na temat serii juniorskich na naszym portalu przeczytacie TUTAJ.

Fot. Kacper Sztuka Racing (@Kacper_Sztuka)/X

Podobne wpisy