Kia Ceed, auta kompaktowe

Top 5: auta kompaktowe do 100 tyś.

Auta kompaktowe do 100 tyś? Poszukujesz takiego samochodu? Oto propozycja pięciu samochodów, które są warte uwagi w drugim kwartale 2022 roku.

Mimo, że auta kompaktowe w ostatnich latach są już często zastępowane crossoverami, to wciąż są osoby chętne na ich zakup. Z roku na rok, możemy widzieć wzrastające ceny za te samochody. Na rynku wciąż jest ich bardzo dużo do wyboru. Jednak możliwość kupienia nowego auta kompaktowego (segment C) do 100 tyś jest coraz bardziej trudniejsza. Zadanie znalezienia takich samochodów nie było łatwe, ale postarałem się wyszukać najciekawsze propozycje.

Fiat Tipo

Odkąd Fiat Tipo powrócił na rynek w 2015 roku, stał się samochodem bardzo często wybieranym przez klientów. Nie jest to w sumie nic dziwnego, ponieważ Tipo swoją ceną zachęca do kupna. W 2020 roku Fiat Tipo przeszedł lifting dzięki czemu wyposażenie jest bardzo na czasie.

Fiat Tipo,  jedno z najtańszych aut kompaktowych
Photo: Fiat

Wybierając Tipo, do wyboru będziemy mieli dwa silniki: benzynowy, który posiada pojemność 1.0 l i jest wspomagany turbiną. Jego moc wynosi równe 100 KM. Drugim silnikiem do wyboru jest diesel. Jednostka wysokoprężna posiada pojemność 1.6 l i moc 130 KM. Najtańsza opcja kosztuje 77 600 zł i posiada silnik benzynowy. Wyposażenie jak za tą cenę jest naprawdę dobre, ale oczywiście nie możemy spodziewać się luksusów w tym samochodzie. Najdroższa wersja kosztuje 92 200zł i możemy ją nabyć tylko z silnikiem wysokoprężnym.

Skoda Scala

Skoda Scala została zaprezentowana pod koniec 2018 roku, a już w następnym roku mieliśmy możliwość jej kupienia. Samochód ten wyznaczył nowy kierunek stylistyczny dla marki Skoda. Mamy tutaj nowy wygląd deski rozdzielczej, multimedia oraz lepsze materiały wykończeniowe wnętrz. Dlaczego ten model jest warty wyboru? Ma on w swojej klasie najobszerniejsze wnętrze, największy bagażnik oraz wiele nowoczesnych opcji do wyboru.

Skoda Scala, najtańsze auto kompaktowe
Photo: Skoda

Skodę Scala możemy kupić jedynie z silnikiem benzynowym o pojemności 1.0 lub 1.5, które są wspomagane przez turbinę. Do 100 tyś mamy naprawdę spory wachlarz możliwości, jeżeli chodzi o wyposażenie. Najtańsza opcja wyposażeniowa Active z silnikiem 1.0 (95 KM) i manualną 5-biegową skrzynią kosztuje 71 950zł. Najdroższa i zarazem najlepsza wersja wyposażeniowa Monte Carlo, którą będziemy mogli nabyć do 100 tyś, kosztuje 98 600zł. W tej cenie dostaniemy samochód z silnikiem 1.0 o mocy 110 KM oraz 7-biegową skrzynią DSG. Jeżeli nasz budżet będzie mógł być lekko nadciągnięty, to do wyboru będziemy mieli jeszcze najbogatszą wersję Style za 100 650zł z silnikiem 1.5 o mocy 150 KM oraz 7-biegową skrzynią DSG.

Kia Ceed

Kia Ceed trzeciej generacji zadebiutowała w 2018 roku. Wnętrze samochodu zostało zaprojektowane stanowczo, typowo po europejsku. Jeżeli chodzi o kokpit to nie ma się o co do niego przyczepić. Jego najbardziej charakterystycznym elementem z zewnątrz są przednie lampy. Samochód posiada sporo miejsca na tylnej kanapie, więc osoby podróżujące nie powinny w nim narzekać. Horyzontalnie poprowadzone boczne szyby dają naprawdę dobrą widoczność.

Kia Ceed, auto kompaktowe
Photo: Kia

Kia Ceed posiada wiele wersji wyposażeniowych. Zaczynając od najtańszej S, a kończąc na najbogatszej GT. Jednak w cenie do 100 tyś. będziemy mogli sobie pozwolić na wybór maksymalnie wersji Business Line. Najtańsza opcja z wyposażeniem S i silnikiem benzynowym o pojemności 1.0 Turbo i mocy 100 KM, kosztować będzie 69 990 zł. Najdroższa wersja Business Line, którą będziemy mogli kupić, pozwoli nam na wybór silnika benzynowego 1.5 Turbo o mocy 160 KM. Cena za taki egzemplarz zaczyna się od 97 490 zł.

VW Golf

VW Golf VIII generacji został zaprezentowany pod koniec 2019 roku. Samochód swoim wyglądem początkowo budził szereg emocji, zazwyczaj tych negatywnych. Po ładnej VII generacji, ósemka wydawała się być o wiele brzydsza. Nie patrząc już na wygląd zewnętrzny, samochód jest jednak często wybierany, a to ze względu na swoją bardzo niską utratę wartości.

VW Golf, najdroższe i najsłabsze wyposażenie jako auto kompaktowe do 100 tyś
Photo: Volkswagen

Mimo, że Golf posiada sporo opcji wyposażenia, tak do 100 tyś. będziemy mogli sobie pozwolić tylko na jeden wybór. Najtańsza, a zarazem najbiedniejsza wersja Life kosztuje 95 990 zł. W tej cenie dostaniemy silnik benzynowy 1.o TSI o mocy 110 KM i manualnej 6-biegowej skrzyni. Jeżeli nasz budżet będzie mógł być lekko wyższy, to w cenie 100 890 zł dostaniemy w wersji Life, Golfa z silnikiem 1.5 TSI o mocy 130 KM i taką samą skrzynią biegów jak tańsza wersja.

Opel Astra

Opel Astra w najnowszej 6 generacji został zaprezentowany w 2021 roku. Nadwozie jak i wnętrze pojazdu zaprojektowano zgodnie ze stylistyką, którą wprowadził model Mokka. Oznacza to, że głównym elementem przedniej części jest panel Opel Vizor, a wewnątrz cyfrowy kokpit Pure Panel.

Opel Astra
Photo: Opel

W cenie 82 900 zł możemy kupić Opla z silnikiem 1.2 Turbo o mocy 110 KM i manualną 6-biegową skrzynią. Jest to najuboższa wersja i nazywa się po prostu „Astra”. Jeżeli będziemy chcieli skusić się na droższą wersję, to w cenie 90 900 zł i 95 900 zł możemy zakupić Opla w wersji Edition. Tańsza opcja posiada taki sam silnik jak najtańsza wersja, natomiast droższa odmiana ma silnik 1.2 Turbo o mocy 13o KM. Obydwie opcje posiadają skrzynię manualną 6-biegową.

Podsumowanie wyboru auta za 100 tysięcy złotych

100 tyś. zł to pokaźny budżet na nowy samochód. Auta kompaktowe poszły jednak z cenami bardzo wysoko i w tej cenie jest ich coraz mniej. Jak pokazują powyższe przykłady, można znaleźć nowy samochód w tej kwocie, ale nie będziemy mogli przebierać za bardzo w ofertach. Wymienione wyżej auta kompaktowe to oczywiście tylko sugestie, bo ostateczny wybór należy do Was.

Photo: Kia

Podobne wpisy