Top 5 samochodów elektrycznych do miasta

Z roku na rok producenci wypuszczają coraz więcej elektrycznych aut, które są bardzo dobrą opcją do miasta. Zaletą tych samochodów jest to, że są małe, mają przyzwoite osiągi i potrafią zmieścić się w wielu miejscach. Dzięki temu, stają się one coraz bardziej popularne i taki trend możemy również zauważyć w naszym państwie.

W każdym roku na polskich drogach spotykamy coraz większą ilość elektrycznych aut. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ są one bardzo dobrą opcją do jazdy po zakorkowanych miejscowościach. Ich zalety zaczyna dostrzegać coraz większe grono osób. Wybrałem 5 samochodów, które moim zdaniem są dobrą propozycją jazdy po mieście.

BMW i3

BMW i3 jest z nami na rynku już od 9 lat. Jego produkcja rozpoczęła się w 2013 roku. Od samego początku BMW mogło nas zaskakiwać swoim wyglądem, który bardzo się wyróżniał w porównaniu do innych samochodów. Jednak przykuł on uwagę wielu osób i jest najczęściej wybieranym samochodem elektrycznym.

Auto posiada silnik elektryczny o mocy 170 KM i momencie obrotowym 250 Nm. Jego sprint do “setki” wynosi 7,2 s. Baterie pozwalają przejechać na jednym ładowaniu ok. 160 km. W 2017 roku auto doczekało się liftingu oraz otrzymało wersję i3s, która to posiada moc 184 KM. Dzięki temu skrócił się lekko czas do pierwszych 100 km/h, który wynosi 6,9 s. Przejechany dystans na baterii się nie zmienił i dalej wynosi ok. 160 km. Oprócz tego, wersja po liftingu została lekko poszerzona, zmienił się lekko wygląd zderzaków, dostała więcej chromowanych akcentów i światła w pełni wykonane w technologii LED. Aktualnie BMW i3 możemy kupić już od 169 700zł.

Photo: BMW/Press Media

Smart EQ ForTwo

Smart trzeciej generacji był produkowany od 2014 roku. W 2019r. przeszedł modernizację i stał się typowo elektrycznym samochodem. Oprócz tego, zmieniła się nazwa i jest to teraz Smart EQ ForTwo. Auto możemy nabyć w dwóch wersjach, hatchback i cabrio. Do wyboru mamy tylko jeden silnik elektryczny o mocy 82 KM i momencie obrotowym wynoszącym 160 Nm. Jego przyśpieszenie do 100 km/h wynosi 11,6 s, a prędkość maksymalna na zegarach będzie nam mogła pokazać maksymalnie 130 km/h. Na jednym ładowaniu, baterie pozwolą nam przejechać 135 km. Ceny Smarta EQ ForTwo w wersji hatchback zaczynają się od ceny 99 100zł, natomiast wersja cabrio to wydatek minimum 113 200zł.

Photo: Smart/Press Media

Skoda Citigoe iV

Skoda Citigo to kolejny mały samochód, który był kiedyś spalinowy, a aktualnie jest dostępny tylko jako elektryk. Czesi zaprezentowali swój pierwszy elektryczny model w 2019 roku. Samochód został wyposażony w silnik elektryczny o mocy 83 KM i momencie obrotowym wynoszącym 212 Nm. Posiada on akumulatory litowo-jonowe o pojemności 36,8 kWh, które pozwalają przejechać 260 km. Jego przyśpieszenie do 100 km/h wynosi 12,3s, a prędkość maksymalna to 130 km/h. Skoda Citigoe iV na pewno zachęca swoją ceną, ponieważ możemy nabyć ją już za 82 050zł.

Photo: Skoda/Press Media

Mini Cooper SE

Oprócz podstawowych modeli Mini, niemiecki koncern również posiada w swoim szeregach wersję elektryczną. Na pierwszy rzut oka możemy tego nie dostrzec, ponieważ elektryczne Mini prawie niczym się nie różni od wersji spalinowej. Jedynymi wyjątkami są zasłonięta atrapa chłodnicy, brak układu wydechowego oraz cztery znaczki Mini Electric. Elektryczne Mini posiada silnik o mocy 184 KM, który rozpędza się w 7,3 s do “setki”. Według deklaracji producenta, Mini powinno przejechać na jednym ładowaniu 253 km, niestety ta liczba jest zawyżona i miejskie auto pozwala przejechać ok. 200 km. Jest to jednak wciąż dobry wynik, a co więcej, w Mini możemy również wybrać 2 tryby, Green lub Green +, co pozwala na jeszcze oszczędniejszą jazdę. Elektryczne Mini możemy nabyć już od 143 300zł.

Photo: Mini/Press Media

Honda e

Japoński koncern w 2019 roku przedstawił model swojego małego elektrycznego auta, które zwie się Honda e. Do wyboru mamy dwie wersje, Base i Advance. Pierwsza z nich posiada silnik elektryczny o mocy 136 KM, które pozwoli rozpędzić się do pierwszej “setki” już po 9s i przejechać 220 km. Natomiast wersja Advance ma większą moc, która legitymuje się 154 KM i przyśpiesza o 0,7s szybciej, jednak niesie to za sobą minusy w postaci krótszego dystansu jaki będziemy mogli pokonać, ponieważ wynosi on 210 km. Prędkość maksymalna w obydwu przypadkach jest taka sama i wynosi 145 km/h. Najtańszą wersję Hondy e będziemy mogli kupić już za 155 200zł.

Photo: Honda/Press Media

Photo: Honda/Press Media

Podobne wpisy