WRC: Ott Tanak zwycięzcą rajdu Finlandii

Tym razem żadnemu z reprezentantów gospodarzy nie udało się wygrać rajdu Finlandii, bo zwycięzcą został Ott Tanak.

Rywalizacja w najszybszym rajdzie świata dobiegła końca. Tym razem żadnemu z reprezentantów gospodarzy nie udało się wygrać imprezy w ojczyźnie, choć było blisko. Dla kogo Finlandia była szczęśliwa, a dla kogo nie? O tym w poniższym artykule. Zapraszam do przeczytania podsumowania 4-dniowych zmagań.

Czwartek

Tradycyjnie w czwartkowy poranek zawodnicy przystąpili do odcinka testowego, zwanego shakedownem. Najszybszy w swoim 4. przejeździe okazał się faworyt rywalizacji, reprezentant gospodarzy Kalle Rovanpera, a drugie miejsce zajął Esapekka Lappi, który zrobił jedną próbę mniej, ale po swoim ostatnim przejeździe prowadził w klasyfikacji.

Wieczorem rozpoczęła się rywalizacja główna. Na OS1, najszybszy okazał się Belg, Thierry Neuville z Hyundaia. Pokonał swojego partnera zespołowego, Otta Tanaka o 1,2 sekundy. Kalle Rovanpera zajął dopiero 4. miejsce.

Piątek

Kolejność startowa pierwszego dnia rywalizacji, która jest ustalana na podstawie klasyfikacji mistrzostw świata, nie działała na korzyść Rovanpery i Neuville’a. Odbijało się to na ich czasach przez cały dzień. Ze znakomitej strony pokazali się natomiast ich partnerzy zespołowi, czyli Tanak i Lappi. To oni wygrywali między sobą odcinki specjalne, poza odwołanym OS5 i OS6, na którym najszybszy okazał się Takamoto Katsuta, chociaż był to krótki odcinek asfaltowy i jego przewaga nad kierowcami Hyundaia wyniosła 0,1 sekundy.

Już w porannej części dnia swój samochód uszkodził Adrien Fourmaux. Był w stanie kontynuować jazdę, ale z racji zniszczeń był dużo wolniejszy od reszty stawki. Ott Tanak zakończył dzień na prowadzeniu z przewagą zaledwie 3,8 sekundy nad Esapekką Lappim. Rovanpera dopiero pod koniec dnia przebił się na P4, mając 21 sekund straty do lidera.

Sobota

Dzień rozpoczął się od zwycięstwa Elfryna Evansa. Następne odcinki specjalne były już popisem umiejętności Kalle Rovanpery, który wygrał 5 ze wszystkich 8. Pozostałe 2 padły łupem Otta Tanaka, wiedzącego, że musi podkręcić tempo, jeśli chce utrzymać prowadzenie. Już na OS 12 Rovanpera wyprzedził Evansa w klasyfikacji rajdu i znajdował się na P3.

Na OS 16 Rovanpera wyprzedził również Lappiego, więc pozostał mu już tylko Tanak. Dzień zakończył 8,4 sekundy za Estończykiem i wtedy było już wiadomo, że walka o zwycięstwo rozegra się między nimi. Uszkodzeń podczas podskoku doznał Craig Breen, co wyeliminowało go z walki o punkty.

Niedziela

4 OS-y jakie liczył ostatni etap były ostrą rywalizacja Rovanpery z Tanakiem. Różnicą jaką odrobił 21-latek nie wystarczyła do wyprzedzenia Estończyka i to kierowca Hyundaia odniósł 16. zwycięstwo w karierze. Kosztowną przygodę na OS21 zaliczył Esapekka Lappim. Zaliczył dachowanie i zbił szybę. Dotarł do mety odcinka, natomiast na Power Stage wystartowali wraz z pilotem w specjalnych goglach, mających na celu ochronę oczu z racji braku szyby. Finowi udało się obronić podium.

WRC2

Nasz reprezentant Mikołaj Marczyk w wielkim stylu rozpoczął rajd od zwycięstwa OS-owego w swojej kategorii. Później nie szło mu już tak dobrze. Walka o zwycięstwo toczyła się między Finami: Teemu Sunninenem, Emilem Lindholmem i Mikką Heikkiilą. Ten trzeci odpadł z rajdu w sobotę, więc walka rozegrała się pomiędzy tą dwójką.

Górą okazał się Sunninem, ale już po dekoracji został zdyskwalifikowany za niedowagę samochodu, więc zwycięstwo przypadło Lindholmowi za kierownicą Skody Fabii z pilotką Reetą Hammalainen. Drugie miejsce zajął Estończyk, Egon Kaur z Volksvagena Polo, a na najniższym stopniu podium stanął Hayden Paddon, znany ze startów w fabrycznym zespole Hyundaia przed kilkoma laty, teraz również startujący koreańską maszyną. Miko Marczyk zajął 6. miejsce i 14-ste w całym rajdzie.

Wyniki Power Stage

Wyniki rajdu

*Wyniki tuż zakończeniu rywalizacji, bez uwzględnienia dyskwalifikacji Sunninena.

Klasyfikacja mistrzostw świata

Photo: WRC/Twitter

Podobne wpisy