WRC: Podsumowanie rajdu Akropolu

Za nami 3. dni emocji na rajdowych trasach Grecji w ramach rajdu Akropolu. Dla kogo Akropol był szczęśliwy, a kto poniósł porażkę?

Czwartek

Najszybszy podczas shakedownu rajdu Akropolu okazał się Ott Tanak. Za nim uplasował się Thierry Neuville, a Kalle Rovanpera był dopiero 6-ty.

Wieczorem kierowcy rozpoczęli rywalizację na odcinku pokazowym. Pojedynki na specjalnym torze były bardzo widowiskowe. Drobny błąd popełnił Esapekka Lappi ocierając się o ścianę. Próbę wygrał Thierry Neuville, pokonując zaledwie o 0,1 sekundy Teemu Suninena z kategorii WRC2. Finowi zabrakło niewiele do sprawienia ogromnej sensacji. Bardzo dobrze spisał się również Dani Sordo, którego tegoroczny program liczy zaledwie kilka rund. Dawny partner Hiszpana z Citroena, Sebastien Loeb uzyskał 7. czas tuż przed liderem klasyfikacji MŚ, Kalle Rovanperą.

Piątek

Dzień należał do Francuzów reprezentujących zespół Forda. Sebastien Loeb wygrał 4. odcinki specjalne, od rana będąc już na prowadzeniu, kończąc dzień z przewagą 1,7 sekundy nad swoim młodszym rodakiem z ekipy, Pierem-Louisem Loubetem, który odniósł 2 OS-owe zwycięstwa. Najwyżej z kierowców Toyoty był Esapekka Lappi, zajmując najniższy stopień podium. A za nim znalazło się trio Hyundaia: Neuville, Sordo, Tanak. Rovanpera ukończył dzień dopiero na 9. miejscu, ale on jako lider MŚ był w najgorszej sytuacji, bo wyruszał na trasę jako pierwszy, tym samym czyszcząc ją z kurzu.

Sobota

Na początek dnia najszybszy na OS 8 był Ott Tanak, pokonując lidera Loeba o 1,7 sekundy. Po tym odcinku specjalnym Francuz przeżył dramat. W jego samochodzie doszło do awarii, 9-krotny MŚ, wraz ze swoim pilotem, Isabelle Galmiche próbowali naprawić usterkę. Na nic się to zdało, nie był w stanie wystartować na następnych odcinkach i zakończył udział w rajdzie, w którym mógł wygrać z wielką przewagą. W dodatku Pierre-Louis Loubet uszkodził swój samochód, zaliczając spadek w klasyfikacji.

Szczęście uśmiechnęło się do Hyundaia. Na pierwszych dwóch miejscach znaleźli się Neuville i Tanak, a Dani Sordo był 4. – za Lappim. Kolejnym pechowcem był Rovanpera, Fin na OS 9 uderzając bokiem samochodu urwał klapę od bagażnika, będąc skazanym na jazdę uszkodzonym samochodem aż do strefy serwisowej do której zjeżdżali dopiero po następnej próbie, co kosztowało go mnóstwo czasu i pozycji. Następnym dramatem w zespole Toyoty było uszkodzenie samochodu przez Lappiego. Dzięki temu Hyundai obsadził całe podium. Rovanpera na koniec dnia był na 19. miejscu.

Niedziela

Dzień był bardzo krótki, bo liczył jedynie trzy próby. Jeszcze przed startem okazało się, że Elfryn Evans nie wystartuje z powodu usterki technicznej. Thierry Neuville spokojnie utrzymał prowadzenie, odnosząc 16. zwycięstwo w karierze. Jego partnerzy z ekipy – Tanak i Sordo – również spokojnie utrzymali swoje pozycje. Ostatnie odcinki przebiegły już bez dramatów kierowców z klasy WRC. Kalle Rovanpera ukończył rajd na 15. miejscu.

WRC2

Wspomnieliśmy już o znakomitym przejeździe Sunninena na odcinku pokazowym. Na tej próbie bardzo kosztowny błąd popełnił lider klasyfikacji cyklu, Andreas Mikkelsen. Norweg uderzył w ścianę, próbował jechać dalej, ale uszkodzenia okazały się na tyle poważne, że musiał zrezygnować z jazdy. Słabo poradził sobie też jego konkurent, Yohan Rossel, który był dopiero 10. Mikkelsen ma czego żałować, bo jadąc od piątku w systemie Rally 2, wygrał aż 11. odcinków. Zwycięstwo Norwega byłoby w kieszeni.

W piątek liderem został Emil Lindholm, utrzymując już prowadzenie do samej mety. Drugie miejsce zajął Nikolai Gryazin. Prawdziwy dramat przeżył zmierzający po najniższy stopień podium, Yohan Rossel. Na Power Stage za mocno ściął zakręt przez co przewróciło jego samochód. Kibice bardzo szybko zbiegli się, stawiając maszynę z powrotem na kołach. Niestety, po przejechaniu kilkuset metrów kierowca zatrzymał się, bo uszkodzenia były zbyt poważne, aby dojechać do mety.

Wyniki Power Stage

Photo: Andreas1Andre/Twitter

Wyniki rajdu Akropolu

*Pozycje Rovanpery i Lappiego tymczasowe, przed uwzględnieniem przejazdów pozostałych kierowców WRC2
Photo: Andreas1Andre/Twitter

Klasyfikacja mistrzostw świata

Photo: Andreas1Andre/Twitter

Photo: WRC - FIA World Rally Championship/Twitter

Podobne wpisy