WRC: Podsumowanie rajdu Katalonii

Tegoroczny Rajd Katalonii zaoferował nam wiele emocji w walce o zwycięstwo, która zacięcie się toczyła pomiędzy Ogierem, a innymi kierowcami.

Rajd na hiszpańskich asfaltach znalazł się w programie startów 8- krotnego mistrza świata – Sebastiena Ogiera, który jest specjalistą od jazdy na takiej nawierzchni. Zwiastowało to ciekawą rywalizację pomiędzy nim i etatową czołówką WRC. Francuz potwierdził w pełni te przypuszczenia, odnosząc 4. zwycięstwo w tym rajdzie i 55 w karierze. O popisie kierowcy Toyoty i jego walce z rywalami przeczytacie więcej w podsumowaniu. Zapraszam do przeczytania.

Czwartek

Tego dnia tradycyjnie odbył się shakedown. Ogier potwierdził na nim tylko, że jest faworytem i na pewno nie będzie chciał wyjechać z Hiszpanii bez zwycięstwa. Drugi najlepszy czas uzyskał jego kolega z teamu, Takamoto Katsuta, co w sumie było niespodzianką. Na 3. miejscu znalazł się Pierre-Louis Loubet, co również było sensacją. Kalle Rovanpera był 4-ty, a Dani Sordo, który również był wymieniany w gronie faworytów dopiero 13.

Piątek

Pierwsze 2. odcinki specjalne wygrał świeżo upieczony mistrz świata, czyli Kalle Rovanpera. Drugie miejsca na nich zajmował Belg, Thierry Neuville. Ogier rozpoczął rajd spokojnie, ale od 3 OS-u zaczął atakować. Dzięki temu mieliśmy ciekawy pojedynek nowego mistrza świata z ustępującym. Francuz objął prowadzenie i nie oddał go już do końca dnia. Młody Fin nie dawał za wygraną, odnosząc tego dnia jeszcze 2. zwycięstwa przy 3 Ogiera miał o 1. zwycięstwo OS-owe więcej, ale to 8- krotny MŚ zakończył 4,8 sekundy na Rovanperą.

Photo: WRC

Na 3. miejscu znalazł się bardzo mocny Thierry Neuville, który wygrał jeden odcinek specjalny. Na 7 próbie mieliśmy opady deszczu przez kilka minut. Pechowcami z powodu aury okazali się – Elfryn Evans i Takamoto Katsuta, których wolniejszy przejazd o ponad 30 sekund od rywali kosztował spadek w klasyfikacji.

Sobota

Tego dnia Ogier potwierdził wysoką dyspozycję, ale podgryzać pierwszą dwójkę piątku zaczął Thierry Neuville. Belgowi udało się wygrać 2. odcinki i awansować na 2. miejsce, po tym jak kapcia złapał Rovanpera. Po minięciu mety odcinka 14, na którym się to stało, hamulce Fina stanęły w ogniu. Na jego szczęście udało mu się bez problemu zmienić oponę i kontynuować jazdę. Fin dzień zakończył o 22,1 sekundy za Ogierem i zaledwie 1,4 sekundy za Neuvillem.

Na odcinku 11, kolejną sporą kraksę zaliczył Gus Greensmith, która zakończyła jego jazdę. Ciężkie życie ma w tym roku szefostwo M- Sportu. Na OS14 w końcu przebudził się Dani Sordo, ale jego łączny czas był już zbyt duży, żeby zbliżyć się do podium samą jazdą, bez pecha rywali. Hiszpan zakończył dzień na 5. miejscu.

Niedziela

Pierwszy z 4 odcinków specjalnych odbywał się jeszcze w ciemnościach. Najlepiej spisał się na nim Dani Sordo. Następny wygrał Thierry Neuville. Ogier wygrał OS18 i 19, dzięki czemu zdobył w Hiszpanii komplet punktów, czyli 30. Power Stage przebiegł bez dramatów, a kierowcy zajmujący najwyższe pozycji nie otworzyli możliwości dla zawodników z niższych pozycji na dodatkowe punkty. Asfalt był zdecydowanie łatwiejszy dla kierowców niż szuter przez co mieliśmy małą liczbę odpadnięć z rywalizacji.

Spory błąd na OS 17 popełnił Craig Breen przez co spadł o 2 pozycje. Dzięki tej sytuacji, Takamoto Katsuta odzyskał to co zabrał mu deszcz w piątek. Kierowcy WRC2 tym razem nie skorzystali i żadnemu nie udało się wskoczyć do pierwszej 10-tki, aby zdobyć punkty do klasyfikacji WRC. Dla Sebastiena Ogiera to 55. wygrana w karierze i pierwsza w tym roku.

Photo: WRC

WRC 2

Zwycięstwo odniósł Temmu Suninen przed Yohanem Rosselem i Nikolayem Gryazinem. Kajetan Kajetanowicz był dopiero 6-ty, czym nie pomógł sobie w walce o mistrzostwo świata, choć powiększając swój dorobek przybliżył się. Gdyby stanął na podium to na finał w Japonii przyjechałby jako lider. Drugi z naszych reprezentantów – 27- letni Miko Marczyk zajął 12. miejsce.

Lider klasyfikacji pozostał nie startujący tym razem Norweg, Andreas Mikkelsen. Wyprzedza o 5 punktów Fina, Emila Lindholma i wspomnianego Kajetanowicza. 6 punktów mniej od Fina i Polaka ma Francuz, Yohan Rossel co oznacza, że walka w następnym rajdzie będzie bardzo zacięta.

Wyniki Power Stage

Photo: Andreas1Andre/Twitter

Klasyfikacja rajdu

Photo: Andreas1Andre/Twitter

Klasyfikacja mistrzostw świata

Photo: Andreas1Andre/Twitter

Następny rajd odbędzie w dniach 10-13.11 w Japonii. To będzie już ostatnia runda tegorocznych zmagań.

Photo: Newsroom Pirelli

Podobne wpisy