WRC: Podsumowanie Rajdu Portugalii

Za nami emocjonująca 55 edycja rajdu Portugalii. Impreza była godna śledzenia m. in. ze względu na powrót do rywalizacji dwóch najbardziej utytułowanych kierowców w historii WRC. Rywalizacja obfitowała w niespodziewane zwroty akcji i emocjonujące pojedynki.

Za nami wspaniała 55 edycja rajdu Portugalii i 4 runda tegorocznych Rajdowych Mistrzostw Świata. Do rywalizacji powróciło dwóch najbardziej utytułowanych kierowców WRC – Sebastien Loeb i Sebastien Ogier. Przez trzy dni rywalizacja obfitowała w wspaniałe momenty na odcinkach specjalnych. Kto stanął na wysokości zadania, a kto poległ na szutrach w okolicach Algarve? O tym w artykule poniżej.

Czwartek

Rajd tradycyjnie otworzył shakedown pokazowy. Jego czasy nie są liczone do klasyfikacji rajdu, ale warto odnotować, że po zsumowaniu 3 przejazdu najlepszy okazał się Elfyn Evans z Toyoty. Tego samego dnia w godzinach wieczornych rozpoczęła się już rywalizacja główna.

Na specjalnie przygotowanym OS-ie 1 najszybszy był Thierry Neuville z Hyundaia, a za nim jego partner zespołowy Ott Tanak i Craig Breen z M-Sportu. 5 miejsce zajął Sebastien Ogier, tuż za nim był lider klasyfikacji Mistrzostw Świata, Kalle Rovanpera, a na 8 miejscu Sebastien Loeb.

Piątek

Pierwsze 2 odcinki specjalnie były pod dyktando Elfryna Evansa, który zwyciężając w nich umocnił się na prowadzeniu. Na 4 OS-ie swoją wielkość ponownie udowodnił Sebastien Loeb, który wygrał i objął prowadzenie w klasyfikacji rajdu. Niestety dla Francuza szczęście nie trwało długo, bo na 5 odcinku specjalnym uderzył w ścianę i złamał tylną oś eliminując się z rywalizacji. Wygrał go Ogier a Evans wrócił na prowadzenie.

Brytyjczyk z Toyoty pozostał liderem już do końca dnia wygrywając jeszcze OS-y 6 i 9. Pozostałe dwa, czyli 7 i 8 wygrał Kalle Rovanpera, który dzięki temu został wiceliderem rajdu mając 13,6 sekundy straty do lidera. Na 6 odcinku specjalnym błąd popełnił drugi z utytułowanych Francuzów, czyli Ogier, który również wyeliminował się z rywalizacji. Na tej samej próbie kłopoty techniczne dopadły trzeciego z mistrzów świata w stawce, czyli Otta Tanaka, przez co spadł w klasyfikacji.

WRC
Photo: WRC

Sobota

Dzień zaczął się od kolejnego zwycięstwa Evansa. Na tym samym odcinku kolejny pech dopadł ponownie Sebastiena Loeba, który miał awarię systemu energii. Był w stanie doczołgać się do mety, ale po OS-ie 10 musiał zrezygnować z dalszej rywalizacji, co w konsekwencji było dla niego końcem rajdu. OS-11 wygrał Rovanpera o 4,7 sekundy nad Evansem. Z trasy wypadł Sebastien Ogier jadący w systemie Rally 2. Samochód Francuza udało się wyciągnąć, ale dotarł spóźniony na 12 próbę, więc miał sporą karę i spadł w klasyfikacji rajdu jeszcze niżej.

Kapcia złapał Gus Greensmith. 12 OS został wygrany przez Evansa z przewagą 8,2 sekundy nad Rovanperą, dzięki czemu umocnił się na prowadzeniu. Po południu tempo podkręcił Rovanpera wygrywając odcinki 13 i 14, na następnym zajął 2 miejsce, co po spokojniejszym przejeździe Evansa, który był dopiero 6-ty objął prowadzenie. Problemy spotkały ponownie Greensmitha i zakończył jazdę w sobotę, a mógł wrócić dopiero na następny dzień w systemie Rally 2. Na OS 16 który był pokazowym doszło do sensacji: zawodnicy WRC 2 pokonali zawodników WRC. Najszybszy był Irlandczyk, Josh McErlean, 3 miejsce zajął Mikołaj Marczyk. Najszybszy w WRC – Rovanpera – był dopiero 13-sty

Niedziela

Rovanpera przystępował jako lider mając 5,7 sekundy przewagi nad Evansem. Czekał nas również pasjonujący pojedynek o najniższy stopień podium, gdzie Takamoto Katsuta miał również 5,7 sekundy przewagi nad Danim Sordo. Odcinek 17 wygrał Rovanpera o 2,7 sekundy nad Evansem, natomiast przewaga Katsuty nas Sordo zmalała do 1,2 sekundy. OS 18 padł łupem Otta Tanaka, który pokonał swojego partnera z Hyundaia, Thierrego Neuville’a o 0,1 sekundy. O tyle samo Rovanpera był szybszy od Evansa, co dało im pozycje 3 i 4, a Sordo o 0,3 sekundy był szybszy od Katsuty. Ta dwójka zajęła pozycje 5 i 6.

Chwilę później ruszył OS 19, na którym najszybsi okazali się ponownie kierowcy Hyundaia: Tanak przed Neuvillem. Na 20 odcinku specjalnym najszybszy znowu był Rovanpera i ruszając na Power Stage miał 9 sekund przewagi nad Evansem. Problemy techniczne miał Craig Breen, przez co spóźnił się na start. Na OS-ie 21, który jest wspomnianym Power Stagem, na którym najszybsza piątka otrzymuje dodatkowe punkty doszło do decydujących rozstrzygnięć.

WRC
Photo: WRC

Wszyscy dotarli spokojnie do mety. Jednak miał miejsce pasjonujący pojedynek o 3 miejsce. 39-letni Dani Sordo, dla którego to był pierwszy start w tym roku, wydarł podium na ostatniej próbie z rąk Takamoto Katsuty, który mimo straty podium zasługuje na pochwały i uznanie, ponieważ radzi sobie znakomicie i mimo, że popełnia czasem nawet kosztowne błędy to zawsze dociera do mety i zdobywa solidne punkty. Kalle Rovanpera zwyciężył na odcinku specjalnym i odniósł 3 z rzędu i 4 w karierze zwycięstwo. Dzięki temu umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji Mistrzostw Świata.

WRC 2

O ogromnym pechu może mówić Teo Suninen, który zaliczył krakse na dojazdówce przed Power Stage prowadząc w klasyfikacji i zmierzając po zwycięstwo. Pech również dopadł lidera MŚ, Andreasa Mikkelsena, który w piątek walczył o prowadzenie z Sunienenem, ale na koniec dnia miał awarie silnika, która wyeliminowała go z rajdu. Wygrał Yohan Rosell.

Polscy kibice też mogą mieć powody do radości, bo na drugim miejscu i 11-tym w całym rajdzie był Kajetan Kajetanowicz, a Mistrz Polski, Mikołaj Marczyk na 4-tym miejscu i 13-stym w rajdzie. Podium w klasie uzupełnił Christoph Ingram. Warto wspomnieć, że za nimi uplasował się niespełna 45-letni reprezentant gospodarzy Armindo Aurajo, który w przeszłości rywalizował w czołówce WRC a w latach 2009 i 2010 został mistrzem świata samochodów produkcyjnych. W swoim ojczystym rajdzie zwyciężył aż 3 razy, jednak wtedy nie był on rundą Mistrzostw Świata.

Wyniki Power Stage

Wyniki Power Stage WRC
Photo: Twitter/@Andreas1Andre

Wyniki rajdu Portugalii

Wyniki rajdu Portugalii
Photo: Twitter/@Andreas1Andre

Klasyfikacja Mistrzostw Świata kierowców i zespołów

Klasyfikacja Mistrzostw Świata kierowców WRC
Photo: WRC.com

Klasyfikacja Mistrzostw Świata  zespołów WRC
Photo: WRC.com

Photo: Toyota Gazoo Racing

Podobne wpisy