WRC – Podsumowanie Rajdu Szwecji

Druga tegoroczna runda WRC za nami. Czas podsumować przebieg rywalizacji, w tym trudnym, zaśnieżonym klasyku.

Czwartek

O godzinie 9:00 rano zmagania otworzył shakedown Klabbole i po zsumowaniu czasów 1 miejsce zajął w nim Kalle Rovanpera przed Ottem Tanakiem i Thierrym Neuvillem. Michał Sołowow, który jako jedyny z naszych reprezentantów przybył do Szwecji był 26. O godzinie 20:00 odbyła się ceremonia otwarcia rajdu WRC, na której zaprezentowano załogi i samochody biorące w nim udział.

Piątek

Na pierwszym odcinku specjalnym najszybszy był Estończyk, Ott Tanak. Mistrz świata z 2019 roku pokonał drugiego Rovanpere o 0,4 sekundy. Na 2 próbie najszybszy był Fin, Esapekka Lappi, który przejął prowadzenie w rajdzie. Z trasy wypadł Craig Breen i przez resztę dnia mógł już tylko odpoczywać. Na 3 OS-ie prowadzenie objął Kalle Rovanperra po wygranej próbie, natomiast na 4-tym najlepszy okazał się Brytyjczyk, Elfryn Evans.

OS 5 wygrał Ott Tanak, słabsze tempo Rovanpery sprawiło, że spadł dopiero na 6 miejsce. 6 odcinek specjalny był dramatem Ott Tanaka, jednego z kandydatów do zwycięstwa. Ostatni OS tego dnia przyniósł zmiany, Evans po słabszym przejeździe spadł w klasyfikacji rajdu. Nowym liderem został Thierry Neuville, a dzień na drugim miejscu skończył Rovanperra, zwycięzca tej próby.

Sobota

Dzień zaczął się od kolejnej zmiany prowadzenia. Tym razem Rovanpera po wygraniu OS 8 wrócił na 1 miejsce. Craig Breen i Ott Tanak powrócili do rywalizacji w systemie Rally 2. OS 9/13 o nazwie Ortask został odwołany, więc następnym punktem był OS 10. Ponownie wygrał Rovanpera, Neuville po słabszej jeździe spadł 0,1 za Evansa. Na OS 11 triumfował Breen ale tylko 0,2 przewagi nad Rovanperą. Tym razem Thierry Neuville popełnił błąd, po którym spadł na 4 miejsce. Na następnym odcinku specjalnym górą był Elfryn Evans, zmniejszając stratę do Rovanpery do zaledwie 1,8 sekundy.

Młody Fin za to odbił się na następnych dwóch zwyciężając, a ponadto Evans, który popełnił błąd na ostatnim zakręcie ostatniego odcinka specjalnego, minął metę w locie i wpadł w zaspę. Przewaga 21-latka nad Brytyjczykiem na koniec dnia wynosiła 8,3 sekundy, ale kierowca Toyoty otrzymał 10-sekundową karę, co zwiększyło jego przewagę. Końcówka sobotniej rywalizacji dostarczyła dramatów, awarie techniczne mieli: Breen, Fourmaux i Solberg. Dla Fourmauxa był to koniec rajdu, za to pozostała dwójka była w stanie wystartować w niedzielę. Michał Sołowow zakończył dzień na 19 miejscu w klasyfikacji.

Niedziela

Dzień zaczął się od kolejnego zwycięstwa Rovanpery, natomiast jego najgroźniejszy rywal do zwycięstwa – Evans – zaliczył powtórkę z Monte Carlo. Popełnił błąd, a uszkodzenia okazały się na tyle poważne, że był to dla niego koniec rywalizacji. Na 17 próbie, która została lekko opóźniona, wygrał Tanak, Rovanpera był szybszy od Neuvilla o 0,8 sekundy, co oznaczało 24,7 sek. przewagi. Na następnym przejeździe kłopoty dopadły Ott Tanaka, co kosztowało go czas. Tym razem zwyciężył Belg z Hyundaia, który miał szansę wygrać, tylko jeśli Rovanpere dopadłby jakiś dramat na ostatnim OS-ie zwanym Power Stage.

Na szczęście przebiegł on spokojnie i wszyscy zawodnicy utrzymali swoje pozycje. Najszybszy był Ott Tanak, co nagradzane jest 5 punktami, dodatkowe 4 do zwycięskich 25 zdobył Rovanpera, za nimi był Nueville, a punktowaną piątkę uzupełnili Katsuta i Breen. W klasie WRC2 zwyciężył Norweg, Andreas Mikkelsen który pokonał swojego rodaka Ole Christiana Veiby. Nasz reprezentant Michał Sołowow za kierownicą Volksvagena Polo GTI ukończył rajd na 16.miejscu.

Następną rundą będzie Rajd Chorwacji, który odbędzie się w dniach 21-24 kwietnia.

Wyniki Rajdu Szwecji WRC

Photo: WRC/Twitter

Podobne wpisy