WRC: zwycięstwo Rovanpery w Chorwacji

Za nami wspaniała 3 runda tegorocznych zmagań w WRC. 21-letni Fin, Kalle Rovanpera odniósł drugie z rzędu i trzecie zwycięstwo w karierze.

Za nami 3 runda tegorocznych Rajdowych Mistrzostw Świata. 3-dniowa rywalizacja obfitowała w wiele ciekawych momentów podczas odcinków specjalnych. 21-letni Fin, Kalle Rovanpera reprezentujący zespół Toyota Gazoo Racing odniósł drugie z rzędu i trzecie zwycięstwo w karierze. W poniższym artykule opis zmagań w pigułce. Zapraszam do przeczytania podsumowania rajdu Chorwacji.

Czwartek

Shakedown będący wstępem do rywalizacji jest tylko tzw. pokazówką. Jego wyniki nie mają znaczenia dla dalszej rywalizacji, ale jako formalność warto wspomnieć, że po zsumowaniu czasów, pierwsze miejsce zajął Kalle Rovanpera, który uplasował się przed kierowcami Hyundaia, czyli Thierrym Neuvillem i Ottem Tanakiem.

Piątek

Dzień rozpoczął się od zwycięstwa Kalle Rovanpery, który pokonał Neuville’a o 4,1 sekundy. Pierwszym pechowcem, podczas rajdu, okazał się Esapekka Lappi, który zaliczył kraksę już na pierwszym oesie. Kolejne odcinki specjalne były pokazem kunsztu młodego Fina, który na koniec dnia miał przewagę 1 minuty 23 sekund i 3 dziesiątych nad będącym na 2 miejscu, Ottem Tanakiem. W najwyższej klasie Mistrzostw Świata ofiarami nieprzewidywalności odcinków specjalnych padli również: Adrien Fourmaux, Pierre-Louis Loubet, Oliver Solberg, a także Gus Greensmith. Dla tego pierwszego był to definitywny koniec rajdu, natomiast pozostali włącznie z Lappienem powrócili w sobotę, w systemie Rally 2.

Kalle Rovanpera
Photo: Kalle Rovanpera/Twitter

Sobota

Na dziewiątym odcinku specjalnym doszło do niesamowitej sytuacji. Najszybszy okazał się Elfyn Evans, przed wolniejszym o 3,8 sekundy Esapekką Lappim. Jednak tą niebywałą sytuacją, było to, że aż czterech zawodników uzyskało dokładnie taki sam czas dający 3 miejsce. W tym gronie znaleźli się również kierowcy na pozycjach 1-2 czyli Rovanpera i Tanak. Na 11 odcinku, lider Rovanpera, złapał kapcia, przez co jego przewaga nad Tanakiem zmalała do zaledwie 18,2 sekundy.

Na następnych odcinkach specjalnych przewaga Rovanpery zmalała, żeby na ostatnim OS-ie wzrosnąć do 19,9 sekundy nad Estończykiem. Nasi kibice również mogli mieć powody do radości. Kajetan Kajetanowicz skończył dzień na 9 miejscu i 3-cim w klasie WRC 2. Urzędujący Mistrz Polski, Miko Marczyk był na 20 miejscu. Jeszcze w pierwszej części dnia definitywnie z rajdem pożegnał się Oliver Solberg zaliczając kolejny widowiskowy wypadek.

Niedziela

Rovanpera rozpoczął od powiększenia przewagi do 31,1 sekundy. Na następnym OS-ie, Tanak zmniejszył ją do 28,4 sekundy. Na OS 19, panowały fatalne deszczowe warunki, które zweryfikowały umiejętności kierowców podczas tej pogody. Najodważniej przejechali trasę kierowcy Hyundaia, Thierry Neuville odrobił ponad minutę do Craiga Breena, co dało mu awans na podium, natomiast jego partner zespołowy Ott Tanak zwyciężył z prawie 30 sekundową przewagą nad trzecim Rovanperą. Dzięki temu, objął on prowadzenie w rajdzie. Przewaga 1,4 sekundy Estończyka nad Finem stanowiła jasność, że o wszystkim zadecyduje Poer Stage.

Ott Tanak
Photo: Ott Tanak/Twitter

Na uznanie zasługuje również jazda Emila Lindholma, który samochodem klasy WRC 2 okazał się być szybszy od większości samochodów WRC. Zajął 5 miejsce co dało mu 1 dodatkowy punkt. Ott Tanak objął prowadzenie w klasyfikacji odcinka, jednak wszyscy czekali na Rovanpere. W momencie mijania mety przez Estończyka, było wiadomo, że jest szybszy od Mistrza Świata z 2019 roku w punktach pomiaru czasu, czyli w języku F1 tzw. sektorach. Obóz Toyoty w momencie finiszu Kalle nie był w stanie powstrzymać się od owacji. 21-latek okazał się szybszy o 5,6 sekundy i ostatecznie odniósł wspaniałe zwycięstwo. Walka toczyła się do ostatnich metrów odcinka.

Polscy kibice również mogli mieć powody do radości. Kajetan Kajetanowicz zajął 2 miejsce w WRC 2 za Yohanem Rosselem oraz 8 miejsce w klasyfikacji rajdu. Dało mu to kolejne 4 punkty w klasyfikacji WRC i jest to następny świetny występ Polaka. Kajetanowicz już przeszedł do polskiej historii WRC stawiając go m.in. obok takich legend jak Robert Kubica czy Krzysztof Hołowczyc. Natomiast nasz drugi rodak, Mikołaj Marczyk, zajął 9 miejsce w WRC 2 i 16 w rajdzie tuż za Greensmithem, który od soboty jechał w systemie Rally 2.

Wyniki Rajdu
Wyniki rajdu WRC
Photo: WRC
Klasyfikacja kierowców
Klasyfikacja kierowców WRC
Photo: WRC

Photo: Toyota Gazoo Racing

Podobne wpisy