Zapowiedź Nürburgring 24 Hours

Jubileuszowo, bo już po raz 50, odbędzie się w tym roku 24-godzinny wyścig dookoła toru Nürburgring w regionie Eifel. Wyścig ten jest gigantycznym wyzwaniem nie tylko dla aut, lecz także dla kierowców. Nie zabraknie też w tym roku polskiego akcentu. O tym i jeszcze wielu innych rzeczach w tej zapowiedzi.

Słowo wstępu i historii

Krótkie słowo wstępu

Nürburgring 24 Hours jest jednym z czterech 24-godzinnych klasyków obok Le Mans, Daytony i Spa. Jest on blisko powiązany z serią VLN, lecz nie jest jej częścią.

Krótka historia

Odbył się on po raz pierwszy 27 i 28 czerwca 1970 roku i wygrali go Hans-Joachim Stuck i Clemens Schickentanz w BMW 2002 TI. Wyścig w swojej ponad 50-letniej historii nie odbył się tylko 3 razy: w 1974 i 1975 roku z powodu kryzysu paliwowego i w 1983 roku z powodu prac budowlanych na torze. Zwycięzcami z ostatniego roku są Matteo Cairoli, Michael Christensen i Kevin Estre w Porsche 911 GT3 R zespołu Manthey Racing.

ADAC TOTAL 24h Nürburgring 2021 –
Foto: Gruppe C Photography; #911 Porsche 911 GT3 R, Manthey Racing: Matteo Cairoli, Lars Kern, Michael Christensen, Kevin Estre

Był to siódmy triumf tej ekipy, która posiada najwięcej zwycięstw w tym wyścigu. Za to marką, która wygrała najwięcej wyścigów jest BMW i ich auta wygrywały ten wyścig aż 20 razy.

Mapa i charakterystyka toru

Photo: racingcircuits.info

Wersja toru używana w tym wyścigu jest połączeniem legendarnego „Nordschleife” używanego w VLN i nitki GP używanej m.in. przez DTM, WTCC, a także swego czasu przez WEC i F1. Pit-lane jest tym z nitki GP. Z tejże nitki usunięto też sekcję o nazwie „Mercedes Arena”. Łącznie tor ma długość 25,378 km i 170 zakrętów. Jest on bardzo szybki, a jednocześnie wąski i w sekcji Nordschleife, otoczony tylko drzewami i bardzo blisko położonymi metalowymi barierkami.

Te czynniki sprawiają, że ten tor jest tak niebezpieczny i bardzo wymagający. Jednym z najsłynniejszych miejsc na torze jest prosta „Döttinger-Höhe” z przejściem o bardzo wdzięcznej nazwie „Tiergarten”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Zwierzęcy ogród”. Odbywa się tam wiele wspaniałych walk i przykładem jednej z nich była walka Kevina Estre w Porsche Manthey Racing #911 z Mercedesem Black Falcon #6 w 2019 roku. Filmik zostawiam poniżej.

Zostawiam też filmik z rekordowym okrążeniem Laurensa Vanthoora z 2018 r. Czas wynosi 8:09,105.

Lista zgłoszeń

Słowo opisu

Nürburgring 24 Hours jest jednym z największych wyścigów na świecie. W treningach udział może brać 230 aut, a do wyścigu może się zakwalifikować 210 aut, prowadzonych przez ponad 800 kierowców. W aucie może jechać 2, 3 lub 4 kierowców. Auta jadące w tym wyścigu zaczynają się na klasie GT3 poprzez pucharowe Porsche i BMW, GT4, TCR na zwykłych autach produkcyjnych kończąc.

Tegoroczny wyścig

W tym roku udział będzie brać 137 aut. Na liście pojawiają się tak znakomite nazwiska w wyścigach GT jak Estre, Vanthoor, Makowiecki, Christensen, Van der Linde, Marciello, Frijns, Westbrook, Rast, Müller, Bamber, Tandy itd., bo naprawdę byłoby tu bardzo długo wymieniać.

Znajome twarze

Polaków najbardziej zainteresuje fakt, że w Audi Phoenix Racing #16 wystąpi znany nam dobrze Kuba Giermaziak. Polecam też zwrócić uwagę na SCG004 od Glickenhausa wystawiane w koncepcyjnej klasie SP-X, lecz samemu autu jest dość blisko do klasycznego GT3. Za kierownicą w tym aucie zasiądą znani z programu SCG w WEC Franck Mailleux i wcześniej wspomniany Richard Westbrook.

Brak klasyków

W tym roku niestety nie wystąpi legendarny Opel Manta z 1987 roku, gdyż garaż, w którym on stał, strawił ogień, a naprawa auta jest niemożliwa.

Pełna lista zgłoszeń

Wyścigi kwalifikacyjne

W dniach 6-8 maja odbyły się dwa wyścigi kwalifikacyjne do tego 24-godzinnego klasyka.

Pierwszy wyścig

Został on zdominowany przez BMW, gdyż na pierwszych 4 miejscach, aż 3 auta to były M4 GT3. Wygrało BMW Junior Team #72 przed ROWE Racing #99 z Augusto Farfusem, Nick’iem Yelloy’em i Philipem Engiem, Mercedesem Team GetSpeed #4 z m.in. Jules’em Gounon’em i Danim Juncadellą i ROWE Racing #98 z Nickym Catsburgiem, Sheldonem Van der Linde i Marco Wittmanem. Za tą czwórką uplasował się Team Phoenix #16 z Kubą Giermaziakiem.

Drugi wyścig

To była natomiast wygrana Mercedesa-AMG Team GetSpeed #3 z m. in. Maxi Götzem na pokładzie. Za nim na podium uplasowali się odpowiednio BMW Junior Team #72 i Audi #24 zespołu Lionspeed by Car Collection Motorsport. Team Phoenix #16 był na siódmym miejscu.

Terminarz

Cały event odbywa się w dniach 26-29 maja, a obok 24-godzinnego wyścigu odbędą się wyścigi m.in. WTCR czy 24H-Classics. Terminarz podany w tabeli poniżej będzie się odnosił do samego wyścigu. Link do strony z pełnym terminarzem podam poniżej tabeli.

SesjaDzień odbywaniaGodziny odbywania
Kwalifikacje 1Czwartek12:30-14:00
Kwalifikacje 2Czwartek20:30-23:30
Kwalifikacje 3Piątek14:10-15:10
Kwalifikacje „TOP”Piątek17:50-20:00
Warm-upSobota11:00-11:45
Wyjazd na pola startoweSobota14:45-15:30
Okrążenie formująceSobota15:40-16:00
StartSobota16:00
WyścigSobota/Niedziela16:00-16:00 (D+1)
KoniecNiedziela16:00

Pełny terminarz

Transmisja

Sam wyścig będzie transmitowany na antenie Motowizji i najprawdopodobniej jej Facebooku, a wszystkie sesje będzie można obejrzeć na oficjalnym kanale YouTube wyścigu. Live timing jest natomiast dostępny TUTAJ.

Moje, LUŹNE, przewidywania

O zwycięstwo będzie walczyć kilka załóg i będą to oba ROWE, BMW Junior Team, oba Mercedesy Team GetSpeed, Manthey i Team Phoenix #16 z Kubą Giermaziakiem. Jednakże zaznaczam jeszcze raz, że są to luźne przewidywania, a sam endurance jest tak nieprzewidywalny, że wszystko może się zdarzyć.

Trud, wysiłek, nieprzewidywalność, ryzyko i zażarta walka – te słowa chyba najlepiej opisują to, czym jest 24 Hours Nürburgring. W ten weekend zobaczymy wiele bardzo dobrej walki, którą naprawdę warto obejrzeć. Start wyścigu w sobotę o 16.

Podobne wpisy