Zmiany w punktacji: więcej za sprinty i nie tylko

Dzisiaj FiA ogłosiła zmiany w punktacji za sprinty i krótsze wyścigi jak np. w Belgii. W sezonie 2022 zobaczymy 3 wyścigi kwalifikacyjne.

Sprinty

Mówiło się, że będziemy mieć 6 sprintów w sezonie 2022. Formuła 1 uważała je za sukces i wszyscy myśleli, że będą chcieli wykorzystać to i powiększyć pulę sobotnich wyścigów. Okazało się zupełnie inaczej, bo kibice w sezonie 2022 zobaczą ponownie 3 sprinty. Odbędą się one: na torze Imola (23.04), w Austrii (9.07) i Brazylii (12.11).

Zmian kierowcy doświadczą w systemie punktacji za zajmowane miejsca w wyścigach kwalifikacyjnych. Będą one przyznawane pierwszej ósemce w schemacie: 8-7-6-5-4-3-2-1. W takim razie zwycięzca sprintu dostanie 8 punktów, a ósmy kierowca 1 punkt.

Zmiany w krótszych niedzielnych wyścigach

Wszyscy pamiętamy sytuację z Belgii w ubiegłorocznym sezonie i przyznaniu punktów z czym nie zgadzał się np. Alonso. FiA żeby uniknąć powtórki z takiej zawiłości, wprowadziła duże zmiany.

Jeżeli przejechane zostanie mniej niż 25% dystansu wyścigowego, punkty dostanie pierwsza piątka według schematu: 6, 4, 3, 2 i 1.

W przypadku przejechania dystansu wyścigowego pomiędzy 25%-50%, to punkty otrzyma 9 kierowców według schematu: 13, 10, 8, 6, 5, 4, 3, 2 i 1.

Kiedy kierowcy przejadą pomiędzy 50%-75%, punkty otrzymają cała dziesiątka, według schematu 19, 15, 12, 9, 8, 6, 5, 3, 2 i 1.

Grand Prix Belgii w Formule 1 zakończone. Przejdzie do historii, jako  najdziwniejszy i najkrótszy wyścig – Formuła 1 – Sport Wprost
Photo: Newspix.pl / XPB

Nie poznaliśmy analiz dotyczących dochodzenia w sprawie GP Abu Dhabi. Nadal nie wiemy również co z Michaelem Masi. Czy pozostanie na swoim stanowisku? Spekulacje są różne, ale coraz więcej mówi się o tym, być może Masi może obawiać się o swoją pracę. Na pewno dla nas był0by to emocjonujące posunięcie ze strony FiA, bo Marcin Budkowski byłby poważnie brany pod uwagę na zastępstwo.

Na decyzję w tej sprawie jest jeszcze trochę czasu. Co prawda pierwsza tura testów zaczyna się już za niespełna tydzień, ale sezon zaczyna się od wyścigu w Bahrajnie 20 marca. Został więc ponad miesiąc do podjęcia decyzji.

Photo: Formuła 1

Podobne wpisy